#FINOALLAFINE

Książki

Pavel Nedved
“Piłkarze odchodzą,
mężczyźni zostają”

Informacje o wydaniu:

Autor: Pavel Nedved
Tytuł oryginału: La mia vita normale
Tłumaczenie: Marcin Nowomiejski
Data wydania: wrzesień 2015
Format: 140×205 mm
Liczba stron: 248
Oprawa: twarda
Wkładka zdjęciowa: tak
ISBN: 978-83-7924-421-8

Piłkarze odchodzą, mężczyźni zostają” – słynne zdanie wypowiedziane przed laty przez Pavla Nedveda z pewnością jest godne tytułu książki. Owo krótkie stwierdzenie, jakie znalazło się na jej okładce, zawiera w sobie opis jego osobowości, podejście do życia oraz ukochanego Juventusu.

Nigdy nie był piłkarzem, którego wybryki trafiały na czołówki gazet. Na co dzień małomówny, opanowany i skromny. Ale kiedy wychodził na boisko, stawał się prawdziwym wulkanem energii.

Wicemistrzostwo Europy, dzięki któremu doczekał się potomstwa. Jan Koller przedkładający pracę w banku nad grę w Sparcie Praga. Paskudny charakter Roberto Manciniego, dwa oblicza Zlatana Ibrahimovicia i potrójne sombrero zafundowane przez Cafu, które przyjął jako… zaszczyt!

Pavel Nedvěd opowiada o drodze z małej miejscowości w Czechosłowacji do tytułu najlepszego piłkarza świata. Zdradza, co czuł, kiedy sędzia wykluczał go z udziału w fi­nale Ligi Mistrzów. I wyjaśnia, dlaczego pozostał wierny Juventusowi mimo degradacji i kuszącej oferty José Mourinho.

Znany był z tego, że się nie zatrzymywał. Jak już wszedł na boisko, to nie po to, żeby stać. Odbierał piłkę i strzelał bramki. Nie był mózgiem Sparty, Lazio, Juventusu i reprezentacji Czech, ale na pewno był ich sercem i płucami. I choć starcia z nim bywały bolesne, szanowali go także przeciwnicy“.

Stefan Szczepłek, Rzeczpospolita

To książka o piłkarzu, w którego stylu można było zakochać się bez pamięci. Nedved zostanie w pamięci kibiców jako pomocnik doskonały, emanujący klasą na boisku i wyznaczający trendy poza nim. Jego oryginalna fryzura była hitem pierwszych lat XXI wieku“.

Mateusz Święcicki, Eleven Sports

Nie ma takich pieniędzy, które mogłyby zakłócić jego życie rodzinne. Kiedyś miałem dla niego ofertę z Japonii. Takiej kwoty nie oferowali nawet samemu Zidane’owi! Ale Pavel odrzucił bajeczny kontrakt, bo nie chciał, żeby jego dzieci zmieniały szkołę“.

Mino Raiola, agent Nedveda

37 Campioni D'Italia