Relacja z 12. dnia Euro 2008

Faza grupowa Euro 2008 za nami. W ostatnich meczach grupy D, Hiszpania wygrała z Grecją 2-1, natomiast w meczu o wyjście z grupy Rosjanie pewnie pokonali Szwedów 2-0 i to oni zagrają w ćwierćfinale przeciwko Holandii. Hiszpanie już od wczoraj znają swojego przeciwnika, będzie nim Squadra Azzurra.

Fundatorem nagród w konkursie Euro 2008 z JuvePoland jest NEOSPORT.PL

Szwecja – Rosja 0-2 (0-1)
24′ Pawliuczenko, 50′ Arszawin
Rosjanie, którzy byli załamani po pierwszym meczu z Hiszpanią odrodzili się na tych mistrzostwach. Najpierw pokonali Grecję, a dziś nie dali żadnych szans Szwedom. Rosjanie zdominowali w tym spotkaniu reprezentację Trzech Koron. Od początku świetne spotkanie rozgrywał Arszawin, dla którego był to pierwszy mecz na Euro – w poprzednich dwóch pauzował za czerwoną kartę z eliminacji. W 24. minucie w pole karne wbiegł Aleksander Aniukow, wyłożył piłkę Pawliuczence, który strzałem po ziemi pokonał Isakssona. Szwedzi rzadko konstruowali groźne akcje, a jeśli już udało się przedrzeć w pole karne Rosjan brakowało im zimnej krwi. W dobrej formie była defensywa Rosjan, o którą rozbijały się ataki Szwedów. W słabej formie był dziś zarówno Zlatan Ibrahimovic jak i Henrik Larsson. A Rosjanie grali konsekwentnie swoje i w końcu strzelili upragnioną drugą bramkę. Jej zdobywcą był najlepszy na boisku Arszawin. W końcówce Szwedzi nieudolnie próbowali zagrozić bramce i narażali się na groźne kontry Rosjan, którym jednak rozregulowały się celowniki i nie potrafili skierować po raz trzeci piłki do siatki. Nie zmienia to faktu, iż Rosjanie zagrali wielki mecz i nie stoją na straconej pozycji w meczu z Oranje.

Szwecja: Andreas Isaksson – Fredrik Stoor, Olof Mellberg, Petter Hansson, Mikael Nilsson (79 Allbaeck)- Johan Elmander, Anders Svensson, Daniel Andersson (56 Kaellstroem), Fredrik Ljungberg – Zlatan Ibrahimovic, Henrik Larsson

Rosja: Igor Akinfiejew – Aleksander Aniukow, Denis Kołodin, Siergiej Ignaszewicz, Jurij Żyrkow – Siergiej Siemak, Konstantin Zyrianow, Igor Semszow, Dinijar Biljaletdinow (Iwan Sajenko) – Andriej Arszawin – Roman Pawluczenko (90 Bystrow)

Żółte kartki: Isaksson, Elmander – Siemak, Arszawin, Kołodin

Sędzia: Frank De Bleeckere (Belgia)

Grecja – Hiszpania 1-2 (1-0)
42′ Angelos Charisteas – 61′ Ruben de la Red, 88′ Daniel Guiza
Hiszpanie zagrali dziś rezerwowym składem. Dziesięć zmian w składzie przeprowadził trener Aragones. Ze składu z meczu ze Szwecją pozostał tylko Iniesta, który został zresztą po przerwie zmieniony. W pierwszej nudnej połowie kibice zobaczyli jedynie dwa celne strzały. Obydwa Greków, którzy w 42. minucie strzelili pierwszą i ostatnią bramkę na tym Euro. Bohater sprzed czterech lat Angelos Charisteas precyzyjnym uderzeniem głową nie dał szans bramkarzowi Liverpoolu – Jose Reinie. Po przerwie do ataku ruszyli Hiszpanie, wyrównał już w 61. minucie Ruben de la Red. Hiszpanów to jednak nie zadowoliło i do końca walczyli o zwycięstwo. I Grecy powinni się cieszyć, że uniknęli pogromu, bowiem zostali zepchnięci do głębokiej defensywy. Hiszpanom brakowało jednak szczęścia, aż do 88. minuty kiedy to król strzelców Primera Division Daniel Guiza strzelając drugą bramkę zapewnił Hiszpanii zwycięstwo. Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego wychodzą z grupy na pierwszym miejscu z kompletem punktów. Przed Hiszpanami teraz Włosi, będzie to z pewnością fascynujący pojedynek. Hiszpania – Włochy już w niedzielny wieczór!

Grecja: Antonis Nikopolidis – Loukas Vintra, Sotiris Kyrgiakos (62-Paraskevas Antzas), Traianos Dellas, Nikos Spiropoulos – Angelos Basinas, Georgios Karagounis (74-Alexandros Tziolis), Kostas Katsouranis – Dimitris Salpigidis (86-Stelios Giannakopoulos), Ioannis Amanatidis – Angelos Charisteas

Hiszpania: Jose Reina – Alvaro Arbeloa, Juanito, Raul Albiol, Fernando Navarro – Xabi Alonso, Ruben de la Red – Sergio Garcia, Francesc Fabregas, Andres Iniesta (58-Santi Cazorla) – Daniel Guiza

Żółte kartki: Georgios Karagounis, Angelos Basinas, Loukas Vintra – Daniel Guiza, Alvaro Arbeloa

Sędzia: Howard Webb (Anglia)