Pierwszy ćwierćfinał Euro 2008

Niemcy w półfinale! W niezwykle emocjonującym meczu pokonali Portugalię 3-2. Portugalczycy dzisiejszego wieczora robili co mogli, ale na Niemców to nie wystarczyło. Drużyna naszych zachodnich sąsiadów zagrała przede wszystkim skutecznie, nie popisał się natomiast Cristiano Ronaldo.

Fundatorem nagród w konkursie Euro 2008 z JuvePoland jest NEOSPORT.PL

Niemcy – Portugalia 3-2 (2-1)
22′ Bastian Schweinsteiger, 26′ Miroslav Klose, 62′ Michael Ballack – 40′ Nuno Gomes, 87′ Helder Postiga
Początek spotkania nie był zbyt widowiskowy. Obydwie drużyny nie rzuciły się od razu do ataku, myślały raczej o zabezpieczeniu własnej bramki. W 22. minucie świetną akcję przeprowadzili Niemcy. Rozpędzony Podolski dośrodkował z lewej strony boiska w pole karne, w które wbiegł Bastian Schweinsteiger, nie dając żadnych szans Ricardo. Po czterech minutach było już 2-0. Rzut wolny wykonywał zdobywca pierwszej bramki, defensorzy portugalscy nie upilnowali Klose, który wyskoczył najwyżej w polu karnym i przez nikogo nie naciskany zdobył z pięciu metrów swoją pierwszą bramkę na Euro. Od tego momentu do odrabiania strat rzucili się Portugalczycy, których ataki raz po raz rozbijały się o defensywę Niemców. W końcu jednak dobre podanie dostał Cristiano Ronaldo, który znalazł się sam na sam z Lehmanem. Nie potrafił jednak pokonać bramkarza reprezentacji Niemiec. Na szczęście dla Portugalczyków do piłki dopadł jeszcze Nuno Gomes, któremu udało się zdobyć bramkę kontaktową. Początek drugiej połowy należał zdecydowanie dla Portugalczyków, Niemcy pogubili się i o mały włos nie stracili by drugiej bramki. W 57. minucie z rzutu rożnego płaskie dośrodkowanie w pole karne Niemców posłał Simao Sabrosa, Pepe jednak nie potrafił skierować z najbliższej odległości piłki do siatki. Zemściło się to dosyć szybko. Znów główną rolę odegrał Schweinsteiger, który znakomicie dośrodkował w pole karne. Tam już czekał Ballack, który głową strzelił trzecią bramkę dla Niemców. Kapitan naszych zachodnich sąsiadów jak pokazały powtórki telewizyjne pomagał sobie ręką popychając portugalskiego obrońcę. Sędzia jednak nie odgwizdał przewinienia. Fatalnie w tej sytuacji zachował się Ricardo. Portugalczycy musieli się od tej pory odsłonić i narazić na kontry. Bardzo bliski zdobycia “bramki mistrzostw” był Lukas Podolski, którego potężny strzał z kilkudziesięciu metrów o centymetry minął bramkę Ricardo. W końcówce Portugalczyków stać było jeszcze na strzelenie kontaktowej bramki, lecz na walkę o wyrównanie zabrakło już czasu. Niemcy w półfinale zmierzą się ze zwycięzcą jutrzejszego meczu Turcja – Chorwacja.

Niemcy: Jens Lehmann – Arne Friedrich, Per Mertesacker, Christoph Metzelder, Philipp Lahm – Bastian Schweinsteiger (83 – Clemens Fritz), Simon Rolfes, Michael Ballack, Thomas Hitzlsperger (73 – Tim Borowski) – Miroslav Klose, Lukas Podolski

Portugalia: Ricardo – Jose Bosingwa, Pepe, Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira – Joao Moutinho (31 – Raul Meireles), Petit (73 – Helder Postiga) – Cristiano Ronaldo, Deco, Simao Sabrosa – Nuno Gomes (67 – Nani)

Żółte kartki: Petit, Pepe, Helder Postiga – Arne Friedrich, Philipp Lahm

Sędzia: Peter Froejdfeldt (Szwecja)