Szwajcaria lepsza od Francji!

Spotkanie Francji ze Szwajcarią to prawdopodobnie najbardziej widowiskowe spotkanie trwających Mistrzostw Europy. Skazywani na porażkę Helweci nie ugięli się przed aktualnymi mistrzami Świata i wicemistrzami Europy. O awansie zdecydowały karne, w których decydujący okazał się Kylian Mbappe, od którego w piątej kolejce jedenastek lepszy okazał się szwajcarski bramkarz, Yann Sommer.

Już w 15. minucie doszło do niespodziewanej straty gola przez Francję. Po dośrodkowaniu Stevena Zubera piłkę w siatce, po strzale głową, umieścił Haris Seferović. Zaskakującym wynikiem 0-1 dla Szwajcarii zakończyła się pierwsza połowa. W drugiej części gry oczekiwano, że kwestią czasu jest strzelenia gola przez drużynę Didiera Deschampsa. Ku zaskoczeniu widzów, w 55. minucie Rodriguez był bardzo bliski podwyższenia prowadzenia, jednak wykonywany przez niego rzut karny obronił Hugo Lloris. Niewykorzystane sytuacje się mszczą i zgodnie z tym powiedzeniem, już kilka minut później Francja wyszła na prowadzenie po dwóch golach Karima Benzemy. Najpierw napastnik Realu Madryt pięknie opanował piłkę w polu karnym po podaniu Mbappe i po wyjściu sam na sam z bramkarzem doprowadził do remisu, a następnie strzałem głową wykończył podanie Griezmanna, po bardziej ładnej, zespołowej akcji. W 75. minucie Paul Pogba popisał się pięknym uderzeniem zza pola karnego i wydawało się, że jest już po meczu. Francja 3-1 Szwajcaria i kwadrans do końca.

W 81. minucie drugą bramkę w tym meczu, ponownie strzałem głową, strzela Seferovic, wykorzystując dokładnie dośrodkowanie Kevina Mbabu. W ostatnich sekundach regulaminowego czasu gry Pogba traci piłkę w środka pola, co okazało się fatalne w skutkach. Szwajcarzy przeprowadzają szybką kontrę, po dwóch podaniach piłka trafia do Gavranovicia, który sprytnym zwodem kładzie na murawie obrońcę Francji i mierzonym strzałem po ziemi, z linii pola karnego, doprowadza do remisu. Co za mecz!

Mimo kilku dogodnych sytuacji (między innymi strzał Comana w poprzeczkę w ostatnich sekundach regulaminowego czasu gry) wynik nie uległ już zmianie, a do rozstrzygnięcia spotkania potrzebny był konkurs jedenastek. Te były wykonywane przez zawodników bezbłędnie, aż do dziesiątego karnego w konkursie. Do piłki podszedł Mbappe, którego intencje wyczuł Sommer i mieliśmy po meczu. Sensacja na Arena Nationala w Bukareszcie stała się faktem!

Cały mecz w tym spotkaniu rozegrał Adrien Rabiot, który rozpoczął mecz na pozycji wahadłowego w ustawieniu 3-5-2. Po około 30 minutach Francuzi zaczęli grać czwórką obrońców, a Adrien został przesunięty do środka pola.

Na Szwajcarów w ćwierćfinale czekają Hiszpanie i to z tej pary wyłoni się półfinałowy rywal, dla lepszej drużyny z pary Belgia – Włochy.