Strona główna » Aktualności » Elkann ratuje bilans Juventusu. Exor wpłaca 15 milionów euro
Elkann ratuje bilans Juventusu. Exor wpłaca 15 milionów euro
Na konto Juventusu wpłynęło właśnie 15 milionów euro od Exoru. To jednak nie koniec - kwota ta może wzrosnąć do 110 milionów, jeśli zajdzie taka potrzeba.
fot. @ juventusfc / juventus.com
Nie nazywajmy tego jeszcze podwyższeniem kapitału. Technicznie jest to “ostrożnościowe wzmocnienie kapitałow”, czyli zastrzyk 15 milionów euro, które Exor, a więc John Elkann, zdecydował się przekazać do kasy Juventusu – informuje Tuttosport. To działanie zabezpiecza kapitał netto i oddala klub od niebezpiecznych progów finansowych. Jest to działanie tymczasowe, czekające na zakończenie sezonu i wyniki sportowe, które przełożą się na finanse, jak kluczowe miejsce w Top 4 Serie A gwarantujące ok. 100 milionów euro z Ligi Mistrzów czy dodatkowe środki związane z udziałem w Klubowych Mistrzostwach Świata w USA.
Warto zauważyć, że 15 milionów euro to dokładnie tyle, ile potrzeba na pokrycie kosztów zwolnienia Thiago Motty. W przyszłości ta kwota może urosnąć do 110 milionów euro poprzez ewentualne podniesienie kapitału zakładowego, które Exor zobowiązał się pokryć w 65%, jeśli zarząd uzna to za konieczne (np. w przypadku braku awansu do Ligi Mistrzów). Aktualnie jednak taki scenariusz nie jest brany pod uwagę jako priorytet.
Elkann blisko Juventusu
To jednak wyraźny sygnał ze strony właściciela: John Elkann kolejny raz pokazuje, że Juventus może liczyć na jego wsparcie. Równocześnie jest to dowód na to, że sezon nie przebiega zgodnie z założeniami przyjętymi w planie strategicznym, a po jego zakończeniu klub czeka szczegółowa analiza tego, co zawiodło, a co się sprawdziło, i kto za to odpowiada.
Oficjalny komunikat Juventusu
28 marca 2025 roku Juventus Football Club S.p.A. poinformował: “Zarząd, biorąc pod uwagę wyniki sportowe pierwszej drużyny w końcowej fazie trzeciego kwartału roku obrotowego 2024/2025, skutki wynikające z niedawnego zwolnienia trenera pierwszej drużyny, a także zaktualizowane analizy wrażliwości oparte również na tych wydarzeniach, ponownie przeanalizował główne prognozy na dzień 31 marca i 30 czerwca 2025 roku oraz możliwe scenariusze dotyczące roku obrotowego 2025/2026. Przegląd ten potwierdził ogólnie cele sportowe, ekonomiczne i finansowe przyjęte w Planie Strategiczno-Finansowym 2024/2025 – 2026/2027, ale również wykazał – również biorąc pod uwagę wymienione wydarzenia – inne od zakładanych trendy kwartalne oraz większe marginesy zmienności prognozowanych danych finansowych i majątkowych na bieżący i przyszły rok obrotowy“.
Zarząd “uznał, że z ostrożności może być wskazane (lub wręcz konieczne w mniej korzystnych scenariuszach) wzmocnienie kapitału i finansów Spółki poprzez podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę minimalną 15 milionów euro (równej wpłacie na poczet przyszłego podwyższenia kapitału) i maksymalnie do kwoty odpowiadającej 10% obecnej kapitalizacji rynkowej“. Nie podjęto jeszcze decyzji w tej sprawie – ma ona zapaść po zakończeniu sezonu i letniego okna transferowego, by móc uwzględnić wpływ wyników sportowych i transferowych.
Ewentualne podwyższenie kapitału “odbyłoby się, jeśli zajdą przesłanki, z wyłączeniem prawa poboru, w granicach 10% istniejącego kapitału zakładowego, z ewentualną emisją akcji w ramach przyjętej rynkowo procedury, bez konieczności publikacji prospektu emisyjnego“. EXOR N.V., jako główny akcjonariusz, potwierdził “gotowość do pełnego objęcia nowej emisji (co najmniej w takiej części, aby nie dopuścić do rozwodnienia swojego udziału) i do dokonania wpłat na kapitał jako zaliczki na poczet przyszłego podwyższenia kapitału zakładowego“.
Wpłata teraz, zaliczka na przyszłość
Zarząd “przyjmując do wiadomości gotowość EXOR N.V., zatwierdził wniosek o dokonanie wpłaty na poczet przyszłego podwyższenia kapitału w łącznej wysokości 15 milionów euro (tzw. ‘Versamento’), która zostanie zrealizowana niezwłocznie“.
Wpłata pozostanie wyłącznie w gestii EXOR N.V. jako zaliczka na podniesienie kapitału, którego projekt – o ile zostanie uznany za konieczny – zostanie poddany pod głosowanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy po zakończeniu sezonu i letniego mercato. Komitet ds. Transakcji z Podmiotami Powiązanymi Juventusu wydał opinię pozytywną co do interesu klubu, opłacalności i uczciwości ekonomicznej warunków tego działania.
Na dziś, mimo odmiennych od przewidywań wyników kwartalnych, “cele dotyczące wyniku operacyjnego na bieżący rok pozostają aktualne“. Przypomniano, że “rezultaty finansowe będą w dużej mierze uzależnione od wyników sportowych i efektów okna transferowego“. Co istotne, według analiz przeprowadzonych 28 marca, “także z uwzględnieniem omawianej wpłaty, na dzień 31 marca 2025 i 30 czerwca 2025 nie przewiduje się utraty kapitału własnego w rozumieniu art. 2446 włoskiego kodeksu cywilnego“.