Przed meczem Cagliari – Juventus

Najbliższe niedzielne popołudnie fanom Starej Damy przebiegnie pod znakiem wyjazdowego meczu Juventusu z Cagliari rozgrywanego w ramach 19. kolejki Serie A. Przed tygodniem zespół trenowany przez Antonio Conte powiększył przewagę punktową nad drugą w tabeli Romą a teraz ma szansę pobić klubowy rekord ilości ligowych zwycięstw z rzędu – triumf nad ekipą z Sardynii byłby 11. kolejną wygraną. Przed rokiem świetną serię Bianconerich przerwało właśnie Cagliari, co na pewno pamiętają Juventini. Czy tym razem mistrzowie Italii uporają się z drużyną Rossoblu?

Turyńczycy stawią czoła Cagliari po raz 76 w historii. Ogólny bilans jest następujący: 33 wygrane klubu z północy Włoch, 28 remisów oraz 14 zwycięstw wyspiarzy. Wyjazdowe statystyki z perspektywy Juve nie są już aż tak dobre, choć nadal korzystne – 14 razy górą była Stara Dama, 11 razy triumfowało Cagliari, zaś 13-krotnie mecz zakończył się podziałem punktów. Ostatni raz oba zespoły skrzyżowały ze sobą przysłowiowe rękawice 11 maja 2013 roku, kiedy u podnóża Alp padł zaskakujący remis 1:1. Wynik meczu otworzył Victor Ibarbo, który w nadspodziewanie łatwy sposób przebiegł pół boiska i przy asyście dwóch zawodników Juve pokonał Marco Storariego zastępującego wówczas Gigiego Buffona. Gola na wagę remisu zdobył Mirko Vucinić. Po wspomnianym spotkaniu Bianconerim został oficjalnie wręczony puchar za zapewnienie sobie 31. scudetto.

Trener Conte określa niedzielnego przeciwnika jako trudny do pokonania, poukładany taktycznie zespół, z silną linią napadu. W powstrzymaniu wrogich napastników nie pomoże Andrea Barzagli, który jest zawieszony na jeden mecz z powodu nadmiaru żółtych kartek – jego miejsce najprawdopodobniej zajmie Martin Caceres. Z ekipą Rossoblu pożegnał się waleczny Radja Nainggolan, który od kilku dni przywdziewa barwy Romy. Czy sprzedaż Belga ułatwi zadaniem turyńczykom i spowoduje, że Cagliari przegra pierwszy raz od ponad dwóch miesięcy kończąc swoją serię 7 meczów bez porażki? Tego dowiemy się w najbliższe niedzielne popołudnie. Początek potyczki 12 stycznia o godzinie 15:00. Mecz będzie można śledzić w dwóch polskich stacjach telewizyjnych: w nSport oraz w Canal+ Family.

Zawodnicy godni uwagi

Victor Ibarbo

Kolumbijczyk jest podstawowym atakującym swojej drużyny. Ja na napastnika skuteczność ma raczej słabą (11 goli w 87 meczach Serie A), jednak uważany jest za zawodnika mocno pracującego na rzecz całego zespołu. 23-latek brak umiejętności strzeleckich nadrabia zaangażowaniem, co więcej, od jakiegoś czasu jest ponoć obserwowany przez samego Antonio Conte.

Martin Caceres (po lewej)

26-letni obrońca nie gra wiele, na włoskim podwórku w trwającym sezonie zaliczył raptem 180 minut, dodatkowo wystąpił w trzech spotkaniach Ligi Mistrzów, w których pozostawił po sobie mieszane wrażenia. Urugwajczyk walczy z Angelo Ogbonną o miano pierwszego defensora do wejścia z ławki. Dobry występ przeciwko Cagliari dostarczy trenerowi Juve argumentów, by częściej stawiać na Caceresa.

Przewidywane składy

Cagliari (4-3-1-2): Adan – Pisano, Rossettini, Astori, Murru – Dessena, Conti, Ekdal – Cossu – Pinilla, Ibarbo
Ławka: Avramov, Carboni, Del Fabro, Perico, Cabrera, Avelar, Sau, Ibraimi

Juventus (3-5-2): Buffon – Caceres, Bonucci, Chiellini – Lichtsteiner, Vidal, Pirlo, Pogba, Asamoah – Tevez, Llorente
Ławka: Storari, Rubinho, Ogbonna, Peluso, Padoin, Marchisio, Pepe, Giovinco, Quagliarella, Vucinic