Conte zaprezentowany jako selekcjoner

Antonio Conte został dziś w Rzymie zaprezentowany jako nowy selekcjoner reprezentacji Włoch. Na specjalnej konferencji jako pierwszy głos zabrał nowy prezydent FIGC Carlo Tavecchio. “Kiedy pierwszy raz zadzwoniłem do Conte, rozmawialiśmy przez ponad pół godziny. Druga i trzecia rozmowa dały mi już przekonanie, że Antonio podejmie to wielkie wyzwanie, które dotyczy nas wszystkich. Mamy w końcu do czynienia z najpopularniejszym sportem we Włoszech. Reprezentacja jest jednym z największych zadań dla FIGC. Potrzeba lidera, przywódcę o takiej filozofii życia. Stąd chęć oddania pałeczki Conte, który sprawi, że oglądając mecze kadry poczujemy się jak przy słuchaniu hymnu, wielcy i silni“.

Mogę powiedzieć, że jestem bardzo podekscytowany, bo myślę, że każdy trener na świecie chciałby być teraz w tym miejscu. Mamy cztery gwiazdki za cztery mistrzostwa świata i sam ten fakt uzasadnia moją dumę” – rozpoczął Conte. “ Cieszy mnie, że prezydent pomyślał o mnie. Jestem szczęśliwy i korzystając z tej okazji chciałbym podziękować Cesare Prandellemu, który prowadził kadrę przez cztery lata odwalając świetną robotę. Życzę mu wszystkiego dobrego w Galatasaray. Nie spodziewałem się, że wrócę do pracy po zaledwie 35 dniach. Powiem szczerze, zamierzałem obserwować europejskie rozgrywki poprawiając swoje języki i czekać na oferty od czołowych klubów. Wtedy nadeszła propozycja od prezydenta. Azzurri to przecież sam szczyt. Widząc wielki entuzjazm ze strony prezydenta… sami wiecie, że zawsze lubiłem wielkie wyzwania. Przecież trzy lata temu podjąłem się prowadzenia Juventusu. Nie będzie łatwo, ale jestem przekonany, że możemy się podnieść i przezwyciężyć dystans dzielący nas od najlepszych. Włosi muszą pozostać w światowej elicie“.


Giuseppe Rossi to świetny piłkarz i mam nadzieję, że dla dobra zarówno Fiorentiny, jak i kadry narodowej, rozwiąże swoje problemy. Liczę, że będzie do dyspozycji. Wolałbym nie rozwodzić się nad poszczególnymi osobami, ponieważ każdy może zostać powołany. Musi na to jednak zasłużyć pod wieloma względami. W tych trudnych czasach ludzie potrzebują więcej, niż dobrego piłkarza. Potrzebują wielkiego człowieka“.

Conte został oczywiście zapytany o rozstanie z Juventusem. “Przez tych 35 dni niewiele czytałem, ale nie mogłem uniknąć śledzenia tego razem z przyjaciółmi. Widziałem tak wiele hipotez dotyczących mojego rozwiązania umowy… Po trzech bardzo intensywnych, ale i pięknych i udanych latach doszliśmy do naturalnego końca. Próbowaliśmy przez miesiąc czy dwa pociągnąć to dalej, jednak zdaliśmy sobie sprawę, że zarówno dla mnie, jak i dla dobra klubu, lepiej będzie się pożegnać. To było w rzeczywistości znacznie mniej skomplikowane niż te wszystkie fantazje“.

Dziś jestem trenerem wszystkich Włochów, reprezentujemy ten kraj i jestem z tego powodu bardzo dumny. Wiecie dobrze, że dla mnie różnica między zwycięstwem a porażką, jest jak życie i śmierć. Zamierzam zaszczepić tę mentalność wśród zawodników. Jeśli chodzi o relacje z innymi trenerami, chcę mieć stały kontakt. Jeśli pragniemy się rozwijać, selekcjoner powinien omawiać z trenerami klubowymi różne metody. Przejście od posady klubowej do reprezentacji? Slekcjoner ma niewiele czasu i często opiera się kadrę na wiodących klubach. Hiszpania czerpie z Barcelony, Niemcy z Bayernu. Formacje Juventusu oparte były do tej pory na moich pomysłach. Muszę optymalnie wykorzystać swój czas, to duże wyzwanie“.


Następnie padła mocna kombinacja pytań o zawieszenie Conte, nacisków ze strony sponsora opłacającego połowę kontraktu, oraz liczbę mistrzowskich tytułów Juventusu. “Nie zmieniłem całkowicie zdania w półtora roku. Powtórzę więc, że moje zawieszenie było niesprawiedliwe. Przypłaciłem te cztery miesiące wielkim cierpieniem, również mojej rodziny. Dzięki temu jestem jeszcze silniejszy z ludzkiego punktu widzenia. Teraz jestem selekcjonerem i myślę, że to jest najlepsza odwpowiedź na wszystkie zarzuty. Jeśli chodzi o Bianconerich, bardzo chętnie i z wielką radością wspominam fakt, że wygrałem razem z nimi osiem scudetti. Pięć jako piłkarz i trzy jako trener. Naciski sponsora? Trochę mi przykro, że muszę odpowiadać na takie pytania, bo każdy kto choć trochę zna Antonio Conte, wie że nikt nie może decydować za mnie. To jasne dla każdego od pierwszego dnia współpracy“.

Musimy pracować jako drużyna. Chcę wzbudzić w piłkarzach pozytywną odmianę niepokoju, by dali z siebie wszystko w tej koszulce. Zawodnicy Juventusu mieli to nastawienie. Teraz chcę zobaczyć na własne oczy, że będzie tak zawsze. Kodeks etyczny? Wolę mówić o zachowaniu, bo kodeks kojarzy mi się z myśleniem prawniczym. Będę zwracał uwagę na zachowanie i sam dla każdego przypadku podejmę decyzję. Taktyka? Dziś najważniejsza jest pewność drużyny. Nie mam czasu na wymyślanie nowych rzeczy. Rozpocznę od tego, co robiłem z Juventusem. Podstawa to pewność siebie. Młode talenty? Nie ma znaczenia, czy masz 16 czy 36 lat. Ważne że biegasz, kopiesz w piłkę i jesteś dobry“.

Pirlo? Muszę zacząć od tego, że Andrea jest mistrzem i punktem odniesienia dla mnie. Biorąc pod uwagę jego publiczne oświadczenia, muszę z nim spokojnie porozmawiać i dowiedzieć się co czuje. Czy chciałbym ducha mojego Juve w kadrze? Chciałbym ducha charakteryzującego nie tylko Juventus, ale wszystkie moje zespoły. Począwszy od Arezzo, Bari, Atalanty, Sieny, aż po Juve. To jest moja pieczęć i tego chcę od moich drużyn. Będę dużo pracował nad tym, ale wiem też, że reprezentanci mają dużo chęci. To czyni mnie spokojnym“.

Słowa prezydenta i nowego selekcjonera spisał serwis TuttoJuve.

Leć na mecz Juve-Parma!

Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
28
0
Jesteśmy ciekawi Twojej opinii, zostaw proszę komentarz!x

Lub zaloguj się za pomocą: