Strona główna » Aktualności » Juventus ze stratą 6,7 mln za sezon 2013/2014
Juventus ze stratą 6,7 mln za sezon 2013/2014
Wiele osób spekulowało, że wczesna eliminacja Juventusu z zeszłorocznej edycji Ligi Mistrzów nie pozwoli klubowi utrzymać pozytywnego trendu w osiąganych wynikach finansowych. Tymczasem rok finansowy 2013/2014 zamknięty został ze stratą 6,7 miliona euro, co jest poprawą w stosunku do straty 15,9 miliona na koniec roku finansowego 2012/2013.
Ważną informacją jest fakt, że klub po raz kolejny znacząco zwiększył swoje przychody, tym razem przekraczając 315 milionów euro, poprawiając zeszłoroczny wynik o 32 miliony (+11,3%). Było to możliwe pomimo spadku przychodów z tytułu sprzedaży praw do transmisji (-12,5 miliona) i dzięki wzrostom przychodów z tytułu sprzedaży biletów (+2,9 miliona), umów sponsorskich i reklamowych (+7,7 miliona), sprzedaży kart zawodniczych piłkarzy (+25 milionów) i innych przychodów (+8,8 miliona).
Wzrosły także koszty operacyjne, które przekroczyły 246 milionów euro – w porównaniu do zeszłego roku jest to wynik wyższy o 19,5 miliona (+8,6%). Największy wpływ na taki stan rzeczy miał powiększony budżet płacowy (o 18,9 miliona), zwiększenie wydatków na usługi obce (o 2,9 miliona) i płace dla innego personelu (o 1,8 miliona). Klubowi udało się zmniejszyć wydatki na karty zawodnicze piłkarzy (o 1,8 miliona) i inne wydatki (o 2,8 miliona).
W związku z tymi zmianami, klub osiągnął zysk operacyjny w wysokości 8,9 miliona euro (rok temu: strata 3,8 miliona euro). Ostatecznie osiągnięta strata 6,7 miliona euro pokryta została z dostępnych rezerw. Na 24 października zwołano zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy.
Ogólne zadłużenie netto klubu wzrosło do 206 milionów euro i jest o 45,7 miliona większe niż przed rokiem. Wpłynęły na to dokonane płatności za transfery (-46,1 miliona), zaliczki wypłacone miastu Turyn oraz innym dostawcom w związku z projektem Continassa (-5,5 miliona), inwestycje w majątek trwały (-6,7 miliona) i ujemne przepływy pieniężne z działalności finansowej (-7,5 miliona), co zostało częściowo zredukowane dzięki dodatnim przepływom finansowym z działalności operacyjnej (+20,1 miliona). Juventus najbardziej znacząco powiększył swoje zadłużenie względem banków, które wzrosło z 50,1 miliona w zeszłym roku do 106,3 miliona.
www.juventus.com