Nike pozywa Juventus

Wszystko wskazuje na to, że związek Juventusu z Nike zakończy się hucznym rozwodem – podaje dziś La Gazzetta dello Sport. Amerykańska firma, która od sezonu 2003/2004 nieprzerwanie ubierała piłkarzy Bianconerich, wytoczyła klubowi sprawę sądową za pośrednictwem swojej europejskiej filii – Nike European Operations Netherlands.

O co poszło? Na razie wiadomo jedynie, że chodzi o “domniemane naruszenie umowy sponsorskiej z dnia 11 listopada 2001 roku“. Juventus miał okazję szybko odnieść się do tych wieści za pośrednictwem wczorajszego kwartalnego raportu, wypuszczanego na potrzeby akcjonariuszy. Dowiedzieliśmy się z niego, że “brak konkretnych dowodów, które popierałyby zarzuty stawiane przez Nike“, a “Juventus będzie przed sądem bronił swoich racji“. Zdaniem gazety, oznacza to początek prawnej wojny pomiędzy obiema stronami.

Tarcia na linii Juventus – Nike rozpoczęły się w roku 2012, gdy zespół prowadzony przez Antonio Conte zdobył 30. scudetto w klubowej historii. Władze chciały umieścić na koszulce trzecią gwiazdkę, na co ostatecznie nie przystała krajowa federacja. Pomysł ten od początku nie podobał się sponsorowi, podobnie jak późniejsza decyzja o umieszczeniu na koszulkach napisu “30 sul campo“. Klubowym włodarzom bardzo nie przypadły do gustu te obiekcje ze strony Nike – uważali oni, że firma odzieżowa nie powinna mieszać się w takie sprawy, podejrzewali również, że te ruchy wykonywane są po to, by nie narazić się Interowi, który także jest ubierany przez Nike. Z drugiej strony – przedstawiciele amerykańskiej spółki byli zdenerwowani kolejnymi zmianami proponowanymi przez Agnellego i spółkę, ponieważ proces projektowania nowych strojów rusza na 18 miesięcy przed ich oficjalną prezentacją.

Relacje między obiema stronami uległy znacznemu pogorszeniu, czego ostateczne potwierdzenie otrzymaliśmy w październiku 2013 roku. Juventus ogłosił wówczas, na półtora roku przed końcem umowy z Nike, że od sezonu 2015/2016 przechodzi pod skrzydła Adidasa, z którym zwiąże się 6-letnim kontraktem. Kontraktem, który da mu niemal dwukrotnie większe pieniądze (31 milionów zamiast 16,5 miliona euro rocznie). Amerykanie, którzy od zawsze, wszędzie gdzie to możliwe, toczą z Adidasem pojedynki, nie przyjęli tego dobrze, czego skutkiem jest pozew. Jak pisze Gazzetta, ciężko na tę chwilę przewidzieć skutki, jakie może mieć nadchodząca batalia sądowa.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam kawę! Postaw kawę JuvePoland!

Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
26
0
Jesteśmy ciekawi Twojej opinii, zostaw proszę komentarz!x

Lub zaloguj się za pomocą: