Włochy – Irlandia Płn. 3:0

W ostatnim meczu Eliminacji Euro 2012 reprezentacja Włoch z łatwością pokonała drużynę Irlandii Północnej 3:0. Bohaterem meczu był strzelec dwóch bramek, Antonio Cassano.

Trener Nigel Worthington w ostatnim meczu, w którym prowadził reprezentację Północnej Irlandii wystawił mocno odmłodzony skład. Nie zagrał m.in. kapitan drużyny Aaron Hughes.

Oba zespoły rozpoczęły spotkanie w nieco wypoczynkowym tempie. Przez pierwszy kwadrans na boisku niewiele się działo. Reprezentacja Włoch skupiała się na spokojnym rozgrywaniu piłki oraz szybkich, acz nieskutecznych atakach, w których celował Sebastian Giovinco. Dobrze zorganizowaną obronę Irlandczyków Azzurri próbowali rozbroić długimi podaniami. Po jednym z nich w 22′ padła pierwsza bramka. Podanie Daniele De Rossiego wykorzystał bezbłędnie Antonio Cassano.

Wynik nie zmienił się aż do gwizdka kończącego pierwszą połowę. Osiem minut po rozpoczęciu drugiej części meczu Cassano podwyższył wynik na 2:0. Włosi skupili się wówczas na utrzymywaniu przewagi i grze z kontry, co zresztą przychodziło im z łatwością. Trzecia bramka dla Italii padła po zagraniu Balzarettiego i olbrzymim nieporozumieniu pomiędzy irlandzkim bramkarzem Taylorem a obrońcą.

W ten sposób Włochy zakończyły eliminacje do Euro 2012 na pierwszym miejscu w grupie, mając 26 punktów (aż 10 punktów przewagi nad drugą Estonią) oraz imponujący stosunek bramek 20:2.

Włochy – Irlandia Płn. 3:0 (1:0)
22′, 53′ Cassano, 74′ McAuley (sam.)

Włochy (4-3-1-2) : Buffon (76′ De Sanctis) – Cassani, Barzagli, Balzaretti, Chiellini – De Rossi, Pirlo, Montolivo – Aquilani (69′ Nocerino) – Giovinco, Cassano (56′ Osvaldo)
Ławka : Astori, Maggio, Cigarini, Rossi
Trener : Cesare Prandelli

Irlandia Płn. (4-3-3) : Taylor – Baird, McAuley, McGivern, Hodson – Evans, Davis, Norwood (74′ McLaughlin) – Gorman (78′ McGinn), Healy (65′ Feeney), Little
Ławka : Mannus, McLaughlin, McGinn, Feeney, McCourt
Trener : Nigel Worthington