Turyn – przewodnik
Informacje podstawowe
Liczba mieszkańców: 1mln
Numer kierunkowy telefonu: 0039/11
Ważniejsze numery telefonu:
Informacja turystyczna: 535181
Policja: 113
Pierwsza pomoc: 5747
Czas lokalny: Warszawa: 12:00, Turyn: 12:00
Komunikacja miejska:
Tramwaje: Dobrze rozwinięta sieć umożliwia szybkie i łatwe poruszanie się po mieście. Punkt główny komunikacji stanowi dworzec kolejowy Porta Nuova. Ważne dla turystów linie tramwajowe to: 4 (z Porta Nuova przez miasto), 1 (z Porta Nuova do Porta Susa) i 15 (z Porta Nuova do Via Pietro Micca).
Autobusy: Łączą główne punkty miasta. Ważne linie to: 60 (trasa podobna do linii tramwajowej 1), 61 (z Porta Nuova na drugą stronę rzeki) i 34 (do Museo dell Automobile).
Adres informacji turystycznej: Biuro Główne, Via Roma 222-226
Historia
Turyn to główny ośrodek Piemontu, znanego ze znakomitej kuchni i wina. Regionem tym rządziła dynastia sabaudzka od XI wieku, a ze stolicy w Turynie od 1574 roku. Książęta sprawowali władzę absolutną, a system oświatowy powierzyli jednostronnym jezuitom. Uzyskali tytuł królewski w 1713 roku. Monumentalna architektura Turynu to pozostałość po ich działalności.
Turyn, wraz z Piemontem odegrał znaczącą rolę w procesie jednoczenia kraju. W 1870 roku, po zjednoczeniu Włoch przeniesiono stolicę do Rzymu. Miastem rządziła piemoncka arystokracja. Spokój ich okazałych pałaców zburzyła najpierw pierwsza wojna światowa, a po niej strajki i działalność włoskiej partii komunistycznej.
Po drugiej wojnie światowej życie miasta skupiało się głównie wokół koncernu Fiata. Dziś rodzina właścicieli fabryki, i nie tylko, należy do najbardziej wpływowych we Włoszech. A po dawnych władcach Turynu pozostały eleganckie barokowo aleje, wyniosłe pałace, bogate kościoły i kolekcje malarstwa.
Główne atrakcje
Najwytworniejszą, centralna arterią Turynu jest Via Roma, która kończy się placem Piazza Castello. Otaczają go wspaniałe pałace, w tym Palazzo Carignano, miejsce narodzin króla zjednoczonych Włoch, Wiktora Emanuela II. Główny monument to rezydencja królewska Palazzo Reale, ozdobiona z wielkim rozmachem i fantazją. Dumą Turynu jest jednak Palazzo Madama, budowla złożona z obronnego zamku z XIII-XV wieku i barokowej fasady. Pałac otoczony jest pięknie zaprojektowanymi ogrodami.
Atrakcją miasta jest luksusowy pałac myśliwski dynastii sabaudzkiej – Palazzina Mauriziana di Caccia di Stupinigi. To jedno z największych arcydzieł architektury XVIII wieku, znajduje się za osiedlem Mirafiori.
Turyn to również miasto kościołów. Najokazalszym z nich jest, zbudowany w neoklasycznym stylu, Santuario della Consolata za Piazza della Repubblica. Mieści się w nim prastara figura Madonny, opiekunki miasta.
Wysoko na wzgórzu na przedmieściach wybudowano w XVIII wieku bogatą barokową Basilica di Superga. Zbudował ją król Wiktor Amadeusz w podzięce za wygraną bitwę z armią francusko-hiszpańską w 1706 roku.
Charakterystycznym obiektem Turynu jest synagoga Mole Antonelliana obok Via Montebello. Zaprojektował ją w XIX wieku ekscentryczny architekt Antonelli. Zwieńcza ją kopuła w kształcie biskupiej tiary i miniatura greckiej świątyni z iglicą.
Muzea i galerie
Muzeum Egipskie (Museo Egizio) – obok Piazza San Carlo, zgromadziło wspaniałą kolekcję sztuki Starożytnego Egiptu. Najciekawsza jest komora grobowa Kha z 1400 r. p.n.e. Na piętrze pałacu mieści się Galleria Sabauda zawierająca dzieła malarstwa północnoeuropejskiego, w tym Brueghla, Memlinga, Van Dycka.
Całun Turyński, w Duomo, przy Piazza Castello – przechowywany jest w zamknięciu, a obejrzeć można dokładną jego fotografię.
Museo Civico dell´Arte Antica – w Palazzo Madama przy Piazzo Castello Obejrzeć można wczesnochrześcijańską biżuterię, ceramikę wschodnią, freski.
Armeria Reale – Piazza Castello mieści się tu najbogatsza na świecie kolekcja broni, założona w 1837 roku przez króla Karola Alberta.
Museo dell´Automobile (Muzeum Samochodów) – Corso Unita d´Italia 40. Znajdują się tu ciekawe eksponaty. Odtworzono ich historię od najwcześniejszych wynalazków do dziś.
Zakupy
Eleganckie sklepy mieszczą się przy Via Roma. Popularny jest pasaż handlowy ograniczony przez ulice Via Monte Pieta, Via Pietro Micca, Via San Francesco d´Assisi i Via dei Mercanti.
Codziennie na Piazza della Repubblica sprzedawane są warzywa i owoce. Tradycyjnie w sobotnie przedpołudnia na turyńskich uliczkach odbywają się pchle targi, bogate w różnego rodzaju bibeloty.
W różnego rodzaju artykuły zaopatrzyć można się na targach przy Via Crocetta, Via Cassini i Via Marco Polo.
Gdzie zjeść
Lokalną potrawą jest bagna cauda, czyli kawałki smażonej wołowiny i surowych jarzyn w sosie z oleju, czosnku i sardeli. Specjalnością sabaudzkiej kuchni są słodkości takie jak spumone piemontese (mus z sera marscapone z rumem) i panna cotta (gotowana śmietana).
Brek, Piazza Carlo Felice – elegancka restauracja, serwuje doskonałe miejscowe dania.
Il Porticilo, Via Barletta 58 – restauracja świadczy wysokiej jakości usługi kulinarne, gdzie podaje się wspaniałe dania z ryb i owoców morza.
Porta di Savonana, Piazza Vittorio Veneto 2 – jest chętnie odwiedzaną, wesołą typowo włoską knajpką
Al. Bicerin, Piazza della Consolata 5 – lokal serwuje przekąski, słodkie pyszności i lody.
Caffe San Carlo, Piazza San Carlo 156 – najwytworniejsza i najdroższa kawiarnia w mieście Utrzymana w stylu fin de siecle..
Pepino, Piazza Carignano 8 – kawiarnia, która słynie z wytwornego ogrodu i pysznych lodów.
Rozrywka
Najbardziej popularną formą rozrywki Turynu jest życie nocne w modnych i szykownych klubach. Aby wejść do większości z nich należy zostać członkiem klubu. Jednak tzw. “członkostwo tymczasowe” pozwala również turystom korzystać z ich dobrodziejstw. Elegancki i nieco snobistyczny klub AEIOU mieści się przy Via Spanzotti. Wieczór z południowoamerykańską muzyką spędzić można w Portes na Via Montebello 21.
W mieście wiele jest birrerie (piwiarni). Najsłynniejsza to trzy piętrowa Divina Commedia na Via San Donato 47, gdzie przygrywa muzyka jazz i pop. Afrykańskie rytmy i wystawy sztuki współczesnej serwuje Doctor Sax na Murazzi ai Lungo Po Cadorna 4.
Autor:
Wyszukał: juveluck
Źródło: Travelplanet.pl