#FINOALLAFINE

Wszystko zaczęło sie na ławeczce… Historyczne siedziby Juventusu

Tę historię znamy wszyscy. 1 listopada 1897 roku grupa uczniów turyńskiego liceum Massimo D’Azeglio postanowiła założyć klub piłkarski. Jak głosi legenda, uczniowie spotykali się na ławeczce przy ówczesnym Corso Duca di Genova (obecnie Corso Re Umberto), w pobliżu skrzyżowania z Corso Vittorio Emanuele. W tym miejscu, podczas jednego za spotkań, narodził się Juventus. Ławeczkę zaś można podziwiać do dziś – od 2012 roku znajduje się w J-Museum.

Wróćmy jednak do roku 1897. Nowo powstały klub potrzebował siedziby. Na szczęście uczniowie (z których najstarszy miał wówczas 17 lat) nie musieli szukać daleko. Bracia Eugenio i Enrico Canfari (pierwszy i drugi prezes Juve) zaproponowali, iż może ona mieścić się w ich zakładzie rowerowym, mieszczącym się zresztą około stu metrów od liceum chłopców – przy Corso Re Umberto 42.

Juventus nie zagrzał długo miejsca w oficynie. Przez następne lata siedziby klubu zmieniały się bardzo często. Powody były rozmaite. Gdy prezydent Canfari zarządził zbiórkę na 6 lirów czynszu za miejsce z dostępem do bieżącej wody, z klubem w ramach protestu pożegnało się kilku członków. Na ich miejsce pojawili się jednak inni i siedziba przy Via Montevecchio szybko stała się zbyt mała. Klub przeniósł się więc na Via Piazzi 4. Pierwszą w miarę stałą siedzibą stał się jednak dopiero adres przy Corso Marsiglia (okolice dzisiejszej Via Tirreno). Po wybudowaniu nieistniejącego już dziś stadionu, na którym do 1933 roku Bianconeri rozgrywali mecze w jednym z budynków znalazła się siedziba klubu.

Stadion przy Corso Marsiglia

Wraz z przenosinami na nowy stadion (wtedy – imienia B. Mussoliniego, później znany jako Comunale), zmianie uległ także adres klubu. Przy Via Bogino 12 Juventus mieścił się aż do 1943 roku. Pod koniec tego okresu ze względu na bombardowanie miasta zimą 1942 roku klub na krótko przeniósł się do Alby, do należącej do rodziny Bonardi Villi Sorano. Pod koniec wojny i krótko po niej siedziba Juventusu znajdowała się przy Corso IV Novembre 151. W 1947 roku prezydentem klubu został Gianni Agnelli i wraz z nim pojawiła się szansa na stabilizację.

W 1948 roku Juventus przeniósł się w nową lokalizację. Tym razem klubowe biura znalazły się w miejscu, które stanowi wizytówkę Turynu – przy Piazza San Carlo, tuż obok ikonicznej Caffe Torino. To tam Juventus świętował sięgnięcie po pierwszą gwiazdkę, oznaczającą dziesięć zdobytych scudetti.

Caffe Torino, z lewej drzwi do dawnego biura Juve (numer 206)

Kolejna przeprowadzka miała miejsce w 1965 roku. Na następne dwa dziesięciolecia klub przeniósł się pod adres Galleria San Federico 54. Kojarząca się z sukcesami epoki Bonipertiego siedziba w połowie lat osiemdziesiątych zaczęła być jednak zbyt ciasna. W 1986 roku klub przeprowadził się więc znowu – tym razem dalej od centrum, do położonego po przeciwnej stronie Padu budynku przy Piazza Crimea 7. Była to już ostatnia zmiana w XX wieku.

Siedziba przy Piazza Crimea

Nowe millenium oznaczało nową siedzibę Bianconerich. Zamiar przeprowadzki ogłoszony został jeszcze w 2000 roku, jednak przenosiny doszły do skutku dopiero w styczniu 2001. Nowy adres to Corso Galileo Ferraris 32, w skrócie Galfer. Stara Dama zamieszkała tam na następne szesnaście lat.

W 2013 roku Juventus wydzierżawił od władz miasta teren w dzielnicy Continassa, w pobliżu nowo otwartego stadionu. Klub postanowił utworzyć tam J-Village, kompleks budynków, w którym między innymi znalazłaby się nowa siedziba władz Juve, hotel oraz centrum treningowe. Budowa trwała kilka lat i ostatecznie przenosiny nastąpiły 17 lipca 2017 roku. Poprzednia siedziba przy Corso Galfer w lipcu 2019 roku została sprzedana grupie kapitałowej Banca Sella. Serce Juventusu bije więc przy Via Druento 175, w bezpośredniej bliskości Allianz Stadium.

Źródło:
www.juventus.com
www.wikipedia.com

Opracowała: dhoine

37 Campioni D'Italia