Marzeniem każdego kibica Juventusu jest znalezienie się chociaż raz na stadionie swojej ukochanej drużyny, by na trybunach, wspólnie z innymi zdzierać sobie gardło, dopingując Bianconerich z trybun. Dla wielu z nas jest to bardzo emocjonujące przeżycie. Jako redakcja JuvePoland chcielibyśmy pomóc wam w zorganizowaniu tej niezwykłej przygody. Dlatego przygotowaliśmy kilka informacji, które powinny wam pomóc.
Transport
Żeby znaleźć się na stadionie trzeba się na niego jakoś przetransportować. O ile nie jesteście mieszkańcami Turynu, będzie to od was wymagało trochę umiejętności planistycznych.
Mieszkańcy Krakowa i okolic mogą dostać się do Turynu (lotnisko Caselle ) lotem bezpośrednim z lotniska w Balicach . Pozostali podróżnicy mają możliwość przelotu, z każdego większego miasta w Polsce zaopatrzonego w lotnisko, z przesiadką najczęściej we Frankfurcie alternatywnie wykupienia lotu do Bergamo lub Mediolanu (Milano Malpensa, również z przesiadką).
UWAGA : Jeśli poszukujecie najtańszej opcji, wybierzcie lot do Bergamo. Caselle i Malpensa niestety są dużo droższe.
Z Bergamo do Turynu najlepiej dostać się koleją (Tren Italia / Italia Rail). Niestety przejazd bezpośredni nie jest możliwy, czeka nas przesiadka w Mediolanie . Całkowity czas przejazdu na trasie Bergamo – Milano Centrale – Torino Porta Nuova to około 2.5h . Średni koszt biletu dla jednej dorosłej osoby to 25 Euro (stan na 24 sierpnia 2019) . Dostępne są również koleje Italo Treno oraz Frecciarossa, którymi przy odrobinie szczęścia i wcześniejszej rezerwacji dojedziemy w komfortowych warunkach, za dobrą cenę nawet w 45 minut . Wymaga to jednak szybszej rezerwacji i wnikliwej obserwacji ofert (im bliżej przejazdu, tym sporo drożej).
Oczywiście lądując w Bergamo , trzeba jeszcze dostać się do dworca kolejowego, aby rozpocząć wycieczkę odpowiednikiem polskiego PKP. W tym celu należy zaopatrzyć się w bilet autobusowy i skorzystać z linii nr 1 , która zawiezie was do przystanku Stazione Autolinee . Dalej trzeba przejść pieszo około 150 metrów. Stacja kolejowa znajduje się na ulicy Via Filippo Lussana . Jeśli jednak nie macie do tego cierpliwości lub czasu, po prostu weźcie taksówkę.
Z Bergamo do Mediolanu można również dostać się autokarem, tzw. Autostradale , który odjeżdża co kilka minut, a cena za bilet waha się od 5 do 6 Euro w zależności od przewoźnika.
Alternatywą do tego całego zamieszania lotniczo-kolejowego jest przewoźnik FlixBus , który dowiezie was bez przesiadek do Turynu na ulicę Corso Vittorio Emanuele II (szczegóły dojazdu do stadionu z tej ulicy, w tekście poniżej) .
Transport z lotniska Malepensa w Mediolanie jest mniej skomplikowany. Opcje tak naprawdę są dwie, jednak druga z nich pod względem logistycznym, czasowym i ekonomicznym nie ma kompletnie sensu, dlatego skorzystajcie z opcji numer jeden – bezpośredniego autokaru od przewoźnika SADEM za cenę 22 Euro . Szczegółowy rozkład jazdy, informacje oraz możliwość zakupienia biletów online, znajdziecie pod tym linkiem .
Jeśli natomiast macie więcej czasu, planujecie dłuższy urlop lub po prostu uwielbiacie jeździć autem, możecie do Turynu wyruszyć samochodem, tak jak jeden z naszych redaktorów (Slim), który co roku odwiedza stolicę Piemontu swoim prywatnym autem. Przy tym rodzaju wycieczki, należy oczywiście pamiętać o doliczeniu kosztów paliwa oraz opłat drogowych.
Zapytacie pewnie, co dalej, skoro jesteśmy już w Turynie. Jak dostać się na stadion? Allianz Stadium znajduje się przy Corso Gaetano Scirea 50 . Zakładając, że znajdujecie się właśnie na lotnisku lub dworcu kolejowym, najprościej, ale nie najtaniej możecie wziąć po prostu taksówkę lub skorzystać z aplikacji FreeNow (odpowiednik Ubera i MyTaxi). Najlepiej jednak wybrać komunikację publiczną.
Będąc na lotnisku należy wsiąść do autobusu linii 268 , która zabierze was na przystanek Borgaro T.Se – Via Lanzo 159 (łącznie 3 przystanki). Następnie należy przesiąść się na linię 69 na przystanku Martiri della Libertà (w kierunku Borgaro Torinese, Via Italia) i jechać 14 kolejnych, aż do Stampini, gdzie przesiadacie się nalinię 62 w kierunku Mirafiori Sud, P.le Caio Mario. Wysiadacie na Altessano i stamtąd czeka Was około 10 minut spacerkiem do stadionu. W końcu! Jesteście!
Jest jeszcze alternatywna trasa, tylko z jedną przesiadką, ale nadrabiacie spory kawałek drogi. Wsiadacie w 268 i ciągniecie aż do Torino – C.So Umbria/Livorno , tam przesiadacie się na przystanku Umbria do linii 72 i jedziecie 15 przystanków (w kierunku Venaria Reale, Corso Machiavelli),pod sam stadion. Dosłownie, bo przystanek nazywa się Stadio . Z resztą, nie da się tego przeoczyć.
Drugim sposobem na dostanie się z lotniska na stadion jest autokar SADEM , kursujący na trasie parking lotniska – centrum Turynu. Ów autokar zatrzymuje się na wielu przystankach wliczając w to stację kolejową Porta Nuova , a także Porta Susa. Cena transportu to 6.50 Euro w kasie biletowej lub 7.50 Euro u kierowcy. Czas dojazdu to około 40 minut. Szczegółowy rozkład można znaleźć tutaj , a więcej informacji tutaj .
Ostatnim sposobem wydostania się z lotniska Caselle jest skorzystanie z pociągu. Istnieje bowiem połączenie ze stacją Stazione Dora (ok. 1.5 km na północ od stacji Porta Susa ). Pociąg jeździ 2 razy w ciągu godziny. Dojazd nim zajmuje około 19 minut, a cena biletu to 3 Euro . Więcej informacji tutaj .
Z dworca kolejowego Porta Nuova najszybciej na stadion można dostać się poprzez kombinację metro + autobus. Wsiadacie w linię M1 w kierunku Fermi i jedziecie do stacji Massaua . Tam znajdujecie przystanek autobusowy Massaua Sud (w kierunku Regio Parco, Piazza Sofia) i jedziecie do przystnaku Altessano linią 62 . Następnie około 11 minut pieszo i jesteście na miejscu.
Jeśli nie lubicie metra, istnieją jeszcze dwie alternatywy, jednak podamy tę lepszą z nich. Wsiadacie na przystanku Vittorio Emanuele II (w kierunku Venaria Reale, Via Leopardi) w autobus linii 11 . Po 34 przystankach wysiadacie na IV Novembre i przesiadacie się na linię 72, tamże. Opuścić pojazd należy na przystanku Stadio Nord.
Z Porta Susa na Allianz Stadium dostaniecie się za pomocą autobusu linii 72 z przystanku XVIII Dicembre (w kierunku Venaria Reale, Corso Machiavelli). Z pojazdu należy wysiąść na przystanku Grosseto . Można też wybrać linię tramwajową nr 10 z przesiadką na Massari Cap i przedreptać kawałek do autobusu nr 62 na przystanku Della Cella (w kierunku Mirafiori Sud, P.le Caio Mario). Stacja końcowa to Altessano .
Ze Stazione Dora w kierunku stadionu dostać się można za pomocą kombinacji linii autobusowych 11 lub 77 . Stację kolejową opuszczamy udając się na przystanek Dora GTT (w kierunku Venaria Reale, Via Leopardi), dojeżdżając do Stabilmento GTT Veneria. Stamtąd już niestety czeka nas około 17 minut pieszo (1.4 km) w kierunku stadionu.Z centrum miasta natomiast, do Allianz Stadium prowadzą autobusy linii 72 (w kierunku Venaria Reale, Corso Machiavelli) oraz 29 (w kierunku Vallette, Via Aglietta (Carcere)) – nimi dojedziecie bez zbędnych przesiadek. Możecie również użyć linii 52 + 62 lub 52 + 75 , ale po co komplikować sobie trasę.
Ciekawostką jest, że w dni meczowe w Turynie uruchamiana jest specjalna linia tramwajowa „9/ ”. Tak, ten ukośnik ma znaczenie. Dodatkowo na tablicy świetlnej tramwaju powinien wyświetlać się napis „Stadium ”. Tramwaje kursują bardzo regularnie i startują z Piazza Bernini , dokąd wcześniej można dostać się metrem . Ten szynowy środek transportu zatrzymuje się w zajezdni pod samym Allianz Stadium. Po meczu natomiast, „9/ ” kursuje tak długo, jak znajduje ludzi na przystankach. Często bywa tak, że „ukośne 9-tki ” kursują aż do Corso Emanuele Vittorio , czyli prawie do centrum, bez konieczności przesiadania się na metro. Niestety tutaj dużo zależy od przypadkowości i woli motorniczego, dlatego lepiej nastawcie się na przesiadkę w metro.
Szczegółowe rozkłady jazdy znaleźć możecie nahttp://www.gtt.to.it/ . Nie martwcie się, mają też wersję po angielsku.
Bilety
Najważniejszy element. Bez niego na Allianz Stadium się nie dostaniecie. Ich rezerwacja nie jest niczym trudnym i nie różni się od kupowania biletu na inne wydarzenia sportowe, czy muzyczne. Są jednak specyficzne rzeczy, na które warto się przygotować, dlatego skupimy się na możliwościach ich nabycia, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Najważniejsze przed zakupem biletu jest dokładne sprawdzenie od kiedy można je zarezerwować. W tym celu, polecamy baczne obserwowanie oficjalnej strony Juventusu, która informuje o otwarciu sprzedaży na dany mecz. Informacje te można znaleźć bezpośrednio tutaj w wersji angielskiej.
Samego zakupu biletów można dokonać na kilka sposobów. Jednym z nich jest rezerwacja przez Internet poprzez portal ticketone.it (oficjalny partner Juventusu obsługujący sprzedaż biletów), przy użyciu karty płatniczej/kredytowej. Można by pomyśleć, że to najwygodniejszy sposób i nie ma nad czym się tu wiele rozwodzić. Otóż nic bardziej mylnego. Jeśli ktoś zdecyduje się na zakup biletu tą metodą, musi uzbroić się w anielską cierpliwość oraz jakikolwiek amulet szczęścia. Do zakupu internetowego wydzielona jest ograniczona ilość biletów. Pierwszeństwo oraz przywilej wcześniejszego zakupu mają posiadacze kart członkowskich J1897 oraz Black&White . Następnie sprzedaż otwierana jest dla wszystkich kibiców. W momencie otwarcia serwery bywają przeciążone i transakcja może nie dojść do skutku nawet w ostatniej fazie zakupu. Dodatkowo zdarzają się problemy z obsługą zagranicznych kibiców. Jeśli spotkacie się z takim obrotem spraw, nie przejmujcie się, wciąż możecie zakupić bilet inną metodą.
Sprzedaż telefoniczna, to druga z metod zakupu biletu. Tutaj również mamy do czynienia z firmą ticketone.it. Numer telefonu podany jest na stronie, gdybyście nie mogli go jednak znaleźć, oto on: +39 011 45 30 486 . Obsługa klienta dostępna jest w dwóch językach: włoskim oraz angielskim . Infolinia jest włączona od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 21:00 oraz w soboty od 9:00 do 17:30 . Koszt połączenia to 1 euro za minutę . Podczas procesu zakupowego, możliwe jest wysłuchanie hymnu Juventusu (nawet do kilku razy).
Jeśli traficie na osobę dobrze znającą angielski i umiejącą obsługiwać terminal – zamówienie biletu powinno pójść szybko i bezboleśnie. Koniecznie pytajcie o możliwość zapłacenia za bilet w momencie jego rezerwowania. Istnieje szansa, że bilet w formie PDF dostaniecie maksymalnie do 10 minut po zakończonej rozmowie. Zdarza się jednak, że konsultant na linii informuje jedynie o tym, że bilet został zarezerwowany, a płatność zostanie dokonana później, kiedy oddzwonią do was za 2 dni. Uwierzcie mi – nie oddzwaniają. Niestety to prawda; nie zapomnijcie go wydrukować!
Trzecią metodą zakupu jest sprzedaż tradycyjna, w punktach obsługi. W samym Turynie znajduje się 50 punktów sprzedażowych. Ich lokalizacje można sprawdzić tutaj . W większości z nich, można porozumieć się po angielsku. Co ważne, zdarza się, że bilety można tu kupić nawet jeśli w sprzedaży internetowej i telefonicznej podana jest informacja, że wszystkie bilety na mecz zostały już wyprzedane (informacja z autopsji, gdzie na 2h przed meczem udało się zakupić bilet na pożegnalny mecz Gigiego Buffona przeciwko Hellas Verona).
Istnieje jeszcze czwarta metoda pozyskania biletu, jednak nie jest ona objęta oficjalnym patronatem klubu, dlatego zakupu dokonujecie na własną odpowiedzialność. Prosimy, sprawdzajcie pewność takich źródeł. Chodzi o portale typu ViaGoGo . Owszem sprzedają oni bilety, jednak ceny za to samo krzesełko mogą znacznie różnić się między sobą – są po prostu wyższe. Również ceny tych biletów uzależnione są od ilości, które pozostały w sprzedaży. Im bliżej końca, tym bilet droższy. Rzadko, ale zdarza się, że ViaGoGo sprzedaje bilety na miejsca, których już w rzeczywistości nie ma.
Którejkolwiek metody nie wybierzecie, pozostańcie czujni i zawsze miejcie przygotowaną kartę płatniczą, dowód tożsamości do okazania i przede wszystkim, starajcie się zakupić bilet jak najwcześniej, by później uniknąć smutnych niespodzianek i rozczarować z powodu braku dostępnych biletów.
Membership Cards
Karty członkowskie, tak zwane Juventus Membership , to karty, które dają nam pewne przywileje w świecie kibiców Bianconerich. Z ich pomocą możemy otrzymać zniżki w JuveStore , skorzystać z możliwości uczestnictwa w eventach organizowanych przez Starą Damę, takich jak Day with Juve , otwarty trening, czy otrzymać zaproszenie na kolacje w Legends Club . Dla najmłodszych, przewidziana jest również eskorta piłkarzy na boisko przed rozpoczęciem spotkania. No i w końcu, dają one możliwość wcześniejszej rezerwacji biletów.
UWAGA : Ceny dla obcokrajowców w przypadku Black&White to 65 Euro , a karty Junior to 50 Euro . Cena J1897 jest stała dla wszystkich.
Dla ciekawych – Day with Juve , to wspaniałe przeżycie dla każdego kibica, aby w nim uczestniczyć należy posiadać kartę członkowską, zarejestrować się na interesujący nas mecz i wziąć udział w losowaniu. Jeśli macie fart i zostaniecie wylosowani, czeka was możliwość wcześniejszego przybycia na stadion wraz z osobą towarzyszącą, aby spotkać się z cała pierwszą drużyną Juventusu, zrobić sobie z nimi zdjęcia oraz pozbierać autografy. Nie musicie wtedy również płacić za bilety. Są w prezencie jako część wydarzenia. Naprawdę warto!
Kolacja w Legends Club , to nie tylko włoska uczta w ekskluzywnej restauracji na Allianz Stadium, ale również spotkanie z maksymalnie 3 piłkarzami lub legendami klubu. Zjeść kolację z Gigim Buffonem lub Pavlem Nedvedem? Czemu nie!
Zakwaterowanie
W Turynie znajdziecie wiele hoteli mniej lub bardziej przyjaznych kibicom Bianconerich. Są też takie, w których lepiej nie mówić, że kibicuje się Juve. Chcielibyśmy tutaj szczególnie polecić dwa z nich, które na pewno przypadną wam do gustu, pod warunkiem, że wybieracie się konkretnie na mecz. Hotele te bowiem są umiejscowione bardzo blisko Allianz Stadium.
Pierwszym z nich jest oczywiście J Hotel, 4-gwiazdkowy oficjalny hotel Juventusu, znajdujący się 11 minut pieszo od Allianz Stadium i 200 metrów od Juventus Training Center . Nowoczesny wystrój, barwy Bianconerich, a dla mówiących po włosku, Juventus TV w każdym pokoju.
Drugim, mniej ekskluzywnym, jednak również godnym polecenia hotelem jest 3-gwizdkowy Hotel Master, znajdujący się dosłownie naprzeciw Allianz Stadium. Ten niepozornie wyglądający z zewnątrz budynek, który połączony jest z „Penny Market” i zakładem mechanicznym, w środku kryje naprawdę ładny, dość nowoczesny wystrój. Warto dopłacić tutaj, aby zakwaterować się w pokoju Superior, gdzie do dyspozycji mamy ogromny balkon z widokiem na Alpy i stadion.
Ceny pokoi są różne, należy jednak pamiętać, że rosną w każdy weekend, szczególnie ten, w którym Juventus rozgrywa swoje mecze. Kwoty za pokoje mogą być wtedy nawet dwukrotnie wyższe, a sama rezerwacja również bywa trudna, ze względu na dużą ilość zainteresowanych. Jeśli jednak uda się wam tam zakwaterować, nie będziecie żałować.
Warto dodać, że w obu hotelach, obsługa mówi perfekcyjnie po angielsku, co niestety nie jest tak oczywiste w innych turyńskich i włoskich hotelach.
Jeśli natomiast nastawieni jesteście również na zwiedzanie, wybierzcie inne hotele, znajdujące się w centrum miasta. Dzielnica z Allianz Stadium nie należy do przesadnie urokliwych i położona jest na obrzeżach miasta, więc do centrum macie spory kawałek, co rzecz jasna jest dość niewygodne przy próbie dojazdu do głównych atrakcji miasta. Unikajcie natomiast wszystkich ulic na północ od centrum gdzie wieczorami może bywać nieprzyjemnie, a także, gdzie można łatwo natknąć się na stojących na chodnikach czarnoskórych dilerów.
Liczymy, że powyższe informacje pomogą wam choć trochę w zorganizowaniu swojego wyjazdu na mecz Juve, a sama podróż dostarczy niezapomnianych wrażeń!
Fino Alla Fine!