Realacja z 9. dnia Euro 2008

Rywalizacja w grupie A dobiegła końca. W najbardziej dramatycznym meczu tych mistrzostw Turcy pokonali Czechów 3-2 i zagrają w ćwierćfinale. W drugim spotkaniu tej grupy grająca rezerwami Portugalia przegrała 0-2 z współgospodarzem Euro – Szwajcarią.

Fundatorem nagród w konkursie Euro 2008 z JuvePoland jest NEOSPORT.PL

Turcja – Czechy 3-2 (0-1)
75′ Arda Turan, 87′ 89′ Nihat Kahveci – 34′ Jan Koller, 62′ Jaroslav Plasil
Co za mecz! Spotkanie zapowiadało się niezwykle ciekawie, stawką był wszakże awans do ćwierćfinału. Obydwie drużyny zaczęły nieco asekuracyjnie. Po 34. minutach gry Czesi zdobyli bramkę. Zdenek Grygera dokładnie dośrodkował na głowę Jana Kollera który strzelił swojego 55. gola dla reprezentacji narodowej. W drugiej połowie lepiej zaczęli grać Turcy, a Czesi groźnie kontratakowali. W 62. minucie po szybkim wznowieniu gry dośrodkowanie z prawej strony boiska wykorzystał Plasil i Czesi byli już niezwykle bliscy ćwierćfinału. Cofnęli się jednak pod własne pole karne i postanowili bronić wyniku. Taka gra zawsze jest niebezpieczna i jak się później okazało nie wyszła Czechom na dobre. Najpierw młody Arda Turkan zdobył swoją drugą bramkę na Euro. Turcy w dalszym ciągu atakowali a Czesi praktycznie nie wychodzili ze swojej połowy. Końcówka Turków była porażająca. Nihat Kahveci najpierw wykorzystał fatalny błąd Petra Cecha, a dwie minuty później w sytuacji sam na sam z czeskim bramkarzem zdobył jedną z najpiękniejszych bramek tego turnieju. Czesi zaskoczeni takim obrotem sprawy spróbowali jeszcze raz zaatakować. W doliczonym czasie gry doszło do incydentu w polu karnym Turcji, w wyniku którego czerwoną kartkę dostał Volkan Demirel. Limit zmian był już wykorzystany więc w bramce stanął Tuncay Sanli. Czechom zabrakło już czasu by wykorzystać osłabienie Turków.

Turcja: Volkan Demirel – Hamit Altintop, Emre Gungor (63-Emre Asik), Servet Cetin, Hakan Balta – Mehmet Topal (57-Colin Kazim-Richards), Mehmet Aurelio, Arda Turan, Tuncay Sanli – Semih Senturk (46-Sabri Serioglu), Nihat Kahveci

Czechy: Petr Cech – Zdenek Grygera, Tomas Ujfalusi, David Rozehnal, Marek Jankulovski – Libor Sionko (84-Stanislav Vlcek), Marek Matejovsky (39-David Jarolim), Tomas Galasek, Jan Polak, Jaroslav Plasil (80-Michal Kadlec) – Jan Koller

Żółte kartki: Mehmet Topal, Mehmet Aurelio, Emre Asik, Arda Turan – Tomas Galasek, Tomas Ujfalusi, Milan Baros

Czerwone kartki: Volkan Demirel

Sędzia: Peter Froejdfeldt (Szwecja)

Szwajcaria – Portugalia 2-0 (0-0)
71′ 83′ (rzut karny) Hakan Yakin
Szwajcarzy żegnający się z Euro wygrali na otarcie łez z Portugalią, która nie zagrała dzisiejszego wieczoru w najsilniejszym składzie. Trener Scolari postanowił dać odpocząć najlepszym zawodnikom przed zbliżającym się ćwierćfinałem. Pierwsza połowa była niezbyt ciekawa, obydwie drużyny nie stworzyły sobie 100% okazji do strzelenia bramki. W drugiej zaatakowali groźniej Szwajcarzy. Najpierw groźnie strzelał Inler, później Tranquillo Barnetta. W odpowiedzi mocnym strzałem zza linii pola karnego popisał się Quaresma ale Zuberbuehler zdołał obronić ten strzał. Ataki współgospodarzy imprezy przyniosły efekt w 71. minucie. Znakomitym podaniem w tempo do Hakana Yakina popisał się Eren Derdiyok. Napastnik Helwetów znalazł się w sytuacji sam na sam z Ricardo i nie dał szans portugalskiemu golkiperowi. Szwajcarzy nie zaprzestali ataków, w 82. minucie Barnetta został sfaulowany w polu karnym przez Fernando Meirę. Pewnym wykonawcą jedenastki okazał się Yakin. Szwajcarzy na otarcie łez pokonują więc wychodzącą z pierwszego miejsca w grupie A Portugalię.

Szwajcaria: Pascal Zuberbuehler – Stephan Lichtsteiner (83-Stephane Grichting), Patrick Mueller, Philippe Senderos, Ludovic Magnin – Valon Behrami, Gelson Fernandes, Gokhan Inler, Johan Vonlanthen (61-Tranquillo Barnetta) – Hakan Yakin (86-Ricardo Cabanas) – Eren Derdiyok

Portugalia: Ricardo – Miguel, Pepe, Bruno Alves, Paulo Ferreira (41-Jorge Ribeiro) – Fernando Meira, Miguel Veloso (71-Joao Moutinho), Raul Meireles – Quaresma, Nani – Helder Postiga (74-Hugo Almeida)

Żółte kartki: Hakan Yakin, Johan Vonlanthen, Tranquillo Barnetta, Gelson Fernandes – Paulo Ferreira, Miguel, Fernando Meira, Jorge Ribeiro

Sędzia: Konrad Plautz (Austria)