Inter złamał artykuł 1 Kodeksu?
Po ostatnim posiedzeniu sądu w Neapolu, zeznaniach świadków – w tym Pierluigi Colliny – oraz przedstawieniu nowych dowodów w postaci zapisów nowych-starych rozmów telefonicznych dziennikarze są pewni: Inter złamał artykuł 1 Kodeksu Sportowego!
Maurizio Galdi oraz Valerio Piccioni, podpisujący się pod artykułem opublikowanym przez La Gazzetta dello Sport, pokusili się o wolną interpretację zeznań Colliny, w wyniku której doszli do niezwykłego wniosku: Inter pogwałcił artykuł 1. Kodeksu Sportowego. “Obrona Moggiego przedstawiła w sądzie nowych zbiór około 130-stu rozmów telefonicznych, przy czym decyzja w sprawie ich dopuszczenia ma zapaść dopiero na przyszłym posiedzeniu sądu” – czytamy w tekście Gazzetty. “Jednakowoż już teraz warto zaznaczyć, iż rzeczoznawca, który dokonywał transkrypcji poprzednich rozmów telefonicznych, usunął z nich mocno kontrowersyjny zwrot “Przydziel Collinę”, pojawiający się słynnej rozmowie telefonicznej pomiędzy Bergamo a Facchettim – słowa, które wypowiedział zmarły już prezydent Interu“.
Ekspert, o którym mowa, nie umieścił wspomnianego nieszczęsnego zwrotu “Przydziel Collinę” w transkrypcji rozmowy Bergamo z Facchettim, ponieważ nie był przekonany, czy słowa te faktycznie padają. Rozmowa została więc przeanalizowana przez innego, niezależnego rzeczoznawce, który takowych wątpliwości nie miał: były prezydent Interu powiedział do byłego desygnującego sędziów: “Przydziel Collinę“. Zostawiając w spokoju samego Facchettiego, który już nie jest w stanie się bronić, wypada pomówić o roli prezydenta klubu piłkarskiego oraz odpowiedzialności, jaką tenże klub oraz jego prezydent ponosi. Zerknijmy więc do Kodeksu Sportowego – do Artykułu 6.
Artykuł 6. Kodeksu Sportowego
W przypadku pogwałcenia zobowiązań przewidzianych w Artykule 1. stosuje się sankcje, o których mowa w podpunktach a), b), c) oraz g) Artykułu 18 punkt 1 oraz te, o których mowa w podpunktach a), b), c), d), f), g) oraz h) Artykułu 19 punkt 1.
Równolegle przypomnijmy treść Artykułu 1., do którego nawiązuje powyższy. Oto i on:
Artykuł 1. Kodeksu Sportowego
Kluby, szefowie, sportowcy, sztab techniczni oraz prowadzący mecze oraz każdy inny podmiot biorący udział w aktywnościach o charakterze konkursowym, technicznym, organizacyjnym, decyzyjnym lub znaczącym w kontekście regulacji federalnych, są pod stała obserwacją w świetle tychże regulacji i mają obowiązek zachowywać się zgodnie z zasadami lojalności, uczciwości oraz nieposzlakowanej rzetelności w każdego rodzaju relacjach, również tych dotyczących aktywności sportowych.
Zdaniem dziennikarzy mamy więc do czynienia z pogwałceniem zasad Artykułu 1., od którego naturalnie powinniśmy przejść do cytowanego już wyżej Artykułu 6. Przejdźmy teraz do Artykułu 18., by przeczytać o sankcjach, jakie stosuje się w przypadku pogwałcenia Artykułu 1.
Artykuł 18. Kodeksu Sportowego
Sankcje stosowane wobec klubów.
1. Wobec klubów, które są odpowiedzialne pogwałcenia zapisów Statutu, norm federalnych i przepisów, wyciągane są jedna bądź więcej sankcji wymienionych poniżej, w zależności od wagi popełnionego czynu.
a) ostrzeżenie
b) grzywna
c) grzywna wraz z wpisem do akt
d) kara jednego lub większej ilości punktów ujemnych w klasyfikacji; kara punktowa nie może zostać zastosowana w trakcie sezonu sportowego, ale wówczas jej wykonanie odkłada się – w części lub w całości – do następnego sezonu.
Brakuje jednak jeszcze czegoś – Artykuł 6. mówi również o sankcjach wymienionych w Artykule 19. Sięgnijmy więc i tam.
Artykuł 19. Kodeksu Sportowego
Sankcje stosowane wobec kierowników, członków oraz pracowników klubów.
1. Za czyny popełnione w trakcie współpracy z klubem, kierownicy oraz członkowie klubów, w przypadku których stwierdzi się pogwałcenie Statutu, norm federalnych i przepisów, nawet jeśli nie są już członkami klubu, stosuje się sankcje zgodnie z zapisami artykułów 16 punkt 3 Statutu oraz 36 punkt 7 NOIF, przy czym wyciągane są jedna bądź więcej sankcji wymienionych poniżej, w zależności od wagi popełnionego czynu.
a) ostrzeżenie
b) ostrzeżenie z wpisem do akt
c) grzywna
d) grzywna z wpisem do akt
f) dyskwalifikacja na czas określony, uzależniony od wagi popełnionego czynu
g) zakaz brania udziału w aktywnościach sportowych, również towarzyskich, w zakresie Włoskiej Federacji Piłkarskiej, z opcją rozszerzenia zakazu do rozgrywek regulowanych przez UEFA i FIFA
h) czasowy zakaz brania udziałów w aktywnościach sportowych w zakresie Włoskiej Federacji Piłkarskiej, z opcją rozszerzenia zakazu do rozgrywek regulowanych przez UEFA i FIFA, z jednoczesnym podtrzymaniem możliwości reprezentowania klubu w środowisku federalnym, niezależnie od ewentualnych relacji zawodowych.
Co więc z tego wszystkiego wynika? To zależy. Cały czas mówimy bowiem o pojedynczej rozmowie telefonicznej. Do wysłuchania nadal pozostało jakieś 130 tysięcy. Nie wszystkie rzecz jasna dotyczą Interu, ale można się spodziewać, że wśród nich znajdą się jeszcze te, których “bohaterami” są Nerazzurri. Do tego mówimy o pogwałceniu Artykułu, który niegdyś sprowadził brutalnie do ziemi Juventus.
Choć media pisały już o sprawach, które dotyczyły Interu oraz domniemanego pogwałcenia przepisów Kodeksu Sportowego, które nie były jednak zupełnie oczywiste (jak na przykład sprawa transferów Thiago Motty i Milito), w powyższym wypadku wszystko wydaje się być jasne: wystarczy przeczytać Kodeks i wdrożyć jego postanowienia w życie. Wydaje się, że Prokurator Federalny może mieć znów – podobnie jak w roku 2006 – co robić. Czekamy na rozwój wydarzeń i kolejne rozprawy sądowe w Neapolu, w trakcie których możemy spodziewać się wyjątkowo silnego nacisku ze strony adwokatów Luciano Moggiego, który, jak się okazuje, mają coraz więcej mocnych argumentów w ręku.
www.tuttojuve.com
www.gazzetta.it