Bianconeri w liczbach (po 34. kolejce Serie A)

Szósta wygrana w meczu ligowym z rzędu po czterech remisach. Juventus wygrał z Romą strzelając aż 4 bramki. Oto kilka ciekawostek liczbowych związanych z meczem trzydziestej czwartej kolejki Serie A:

1: drużyną, której w tym sezonie Juventus nie strzelił gola na własnym boisku jest Siena.

2: drużyny w bieżącym sezonie w rozgrywkach ligowych zdołały strzelić Bianconerim więcej niż 1 bramkę. Mowa o Genoi i Napoli.

2: do zera. To najczęściej padający rezultat w 48 zwycięskich meczach domowych z Romą w Serie A. Takim wynikiem kończyło się 10 meczów.
Seria ta rozpoczęła się w 1942 roku. Bramki zdobyli Colaneri i Sentimenti III z karnego.
W 1959 mecz rozstrzygnął się w połowie drugiej połowy. W ciągu 4 minut bramki strzeli najpierw Charles, który później miał okazję grać przez chwilę dla Giallorossich, a później Nicole;.
Bardzo podobnie było cztery lata później. Tym razem o wyniku zadecydowały trafienia Del Sola – kolejnego przyszłego romanisty w 60′ i Mirandy w 68′.
W 1967 roku Juventus skupiony na wyścigu o scudetto z Interem (zakończonym zdobyciem scudetto numer 13) rozstrzygnął spotkanie już w pierwszej połowie. Bramki zdobyli Menichelli i Zigoni.
W sezonie 1970/71 dwa trafienia dla Bianconerich były dziełem Niemca- Hallera. W meczu tym dwóch zawodników Romy oglądało czerwone kartki: Cappellini i Amarildo, gwiazda Mundialu w 1962.
Także w 1978 zwycięstwo zostało osiągnięte dzięki bramkom zdobytym po przerwie. Strzelali Fanna i Bettega.
“Bobby gol” wpisał się na listę strzelców także dwa sezony później, a kropkę nad i postawił Marocchino, jeszcze przed przerwą.
W 1987 bramki padały na początku pierwszej i drugiej połowy. Strzelali Serena i Briaschi. Oto skrót:

W sezonie 2004/05 podczas meczu w strugach deszczu o wyniku zadecydowali Del Piero i Zalayeta po indywidualnej akcji.
W końcu 2-0 w sezonie 2008/09. Wynik otworzył Del Piero fantastycznym strzałem z rzutu wolnego, a drugą bramką rezultat ustalił Marchionni. Na ławce trenerskiej Juve zasiadał wtedy obecny szkoleniowiec Romy, Claudio Ranieri. Oto skrót tego spotkania:

3: wygrane Romy w meczach ligowych przeciwko Juve w Turynie w ciągu ostatnich 30 lat. Miało to miejsce w sezonach 1995/96, 2001/02 i 2009/10. Wszystkie te spotkania zakończyły się wynikiem 0-3 dla Romy.

3: bramka Pirlo w meczu ligowym w bieżącym sezonie, pierwszą strzelił w meczu 24. kolejki Serie A z Catanią (3-1), drugą W 28. kolejce Serie A z Fiorentiną (5-0).

3: mecz z Romą rozegrany 22. kwietnia i druga wygrana Juve. Pierwszy mecz miał miejsce w 1979 roku (4-1), drugi w 1990 (1-1).

3: mecz Juventusu z Romą wygrany w stosunku 4-:

Data Rodzaj rozgrywek MeczWynikStrzelcy
13.04.1947Serie AJuve-Roma4-0Korostelev 2′, Candiani 9′ (karny), 51′ (karny), Vycypalek 67′
27.12.1959Serie AJuve-Roma4-0Sivori 24′, 88′,Stacchini 75′, Boniperti 89′
22.04.2012Serie AJuve-Roma4-0Vidal 4′, 8′, Pirlo 29′, Marchisio 52′

4: mecz z Romą rozegrany w ramach 15. kolejki rundy rewanżowej Serie A i druga wygrana Juve. W pozostałych dwóch meczach raz padł remis i raz wygrała Roma. Stosunek bramek 8-4.

5: rzut obroniony rzut karny zamieniony na bramkę po dobitce w okresie, kiedy za zwycięstwo przyznaje się 3 punkty.

Data Rodzaj rozgrywek MeczWynikStrzelec
21.12.1997Serie AJuve- Empoli5-2Del Piero 26′ na 3-0
25.10.1998Serie AJuve- Inter*1-0Del Piero 87′ na 1-0
09.11.2008Serie AChievo-Juve0-2Iaquinta 54′ na 0-2
22.04.2012Serie AJuve- Roma4-0Pirlo 29′ na 3-0

*Juventus w dziesiątkę od pierwszych minut po przerwie

5: kolejek przed końcem rozgrywek ligowych w bieżącym sezonie Juventus zapewnił sobie awans do przyszłorocznej Ligi Mistrzów. (16 punktów przewagi nad trzecim Lazio).

5: dublet zawodników Juve w sezonie. Do tej pory po 2 bramki w meczach zdobyli: Matri (dwa dublety), Marchisio i Caceres.

6: bramka Vidala w meczu ligowym w bieżącym sezonie i pierwszy dublet.

6: zwycięstwo w meczu ligowym z rzędu, po czterech kolejnych remisach.

7: wygrana w 14-tym meczu rozegranym 22. kwietnia.
Oto bilans wszystkich spotkań rozegranych 22. kwietnia

Rodzaj rozgrywekSuma meczówWygrane JuveRemisyPorażki JuveBramki strzeloneBramki stracone
Wszystkie147432511

7: asysta Vucinicia w bieżącym sezonie w barwach Juve. Jest on na drugim miejscu wśród najlepiej asystujących zawodników Juve w tym sezonie. Pierwszy jest Pirlo (10 asyst), trzeci Marchisio (5 asyst).

9: lat temu miał miejsce mecz, który miał trzy wspólne elementy z meczem 34. kolejki Serie A bieżącego sezonu: Juventus, Luis Enrique (aktualnie trener Romy, wtedy Barcelony) i data: 22. kwietnia. 22. kwietnia 2003 roku Juventus Marcello Lippiego rozegrał mecz, który zapisał się na stałe w biało-czarnej historii. Po remisie 1-1 (gole Montero i Savioli) na Stadio Delle Alpi w ramach ćwierćfinału Ligi Mistrzów zawodnicy Juve musieli odrobić stratę w wyjazdowym meczu w Barcelonie. I udało im się to: na prowadzenie wyprowadził Bianconerich Nedved, wyrównał Xavi, a o zwycięstwie w dogrywce zdecydował gol Zalayety. Warto zaznaczyć, że od 79 minuty Juventus grał w osłabieniu po czerwonej kartce otrzymanej przed Davidsa.

Oto skrót:

9: bramka Marchisio w bieżącym sezonie, a w sumie 19 w barwach Juve.

10: bramek w meczach przeciwko Romie w Serie A zdobył Alex Del Piero. Tylko przeciwko Sienie strzelił więcej – 12.

10: centymetrów najdłuższych w historii.
Historyczny mecz, którego nie da się zapomnieć, który przez lata był analizowany coraz bardziej wyrafinowanymi wytworami technologii, a w rzeczywistości manifestacja anty-futbolu, brzydkie, brutalne i nieciekawe spotkanie. Swoją sławę osiągnął dzięki anulowanej bramce Ramona Turone, która z biegiem lat stała się symbolem niesprawiedliwości.
Wiosna 1981. Rozgrywki ligowe dobiegają końca, a walka o scudetto jest wciąż otwarta: Juve na szczycie z 39 punktami, Roma 38, Napoli 36. Na trzy kolejki przez końcem rozgrywek bezpośrednie spotkanie między Juve a Romą miało dać decydujące słowo na temat mistrzostwa. We wcześniejszej kolejce Juve z trudem pokonało Avellino, natomiast Roma zasygnalizowała świetną dyspozycję wygrywając z Perugią aż 5-0. W meczu nie mogli zagrać Bettega oraz Tardelli, zawieszeni przez sąd sportowy. Niebo nad Turynem płakało, a boisko było mokre. Juventus zagrał z Prandellim w miejsce Tardellego, Causio i Marocchino, w zasadzie bez klasycznych napastników. Wbrew zapowiedziom przedmeczowym to Juventus przejął inicjatywę, a Roma się broniła. Atmosfera spotkania wystawiła na ciężką próbę nerwy sędziego Bergamo, który zaczął rozdawać żółte kartki (w sumie siedem), próbując uniknąć czerwonych. Najbliżej tej drugiej w barwach Juve był Furino, który w końcu, w 62′, ją otrzymał. Brady próbował długimi podaniami uruchomić ofensywę. I tak było aż do chwili kiedy Turone strzelił bramkę. Roma zaczęła się cieszyć, a Cabrini i Gentile podnieśli ręce, aby zasygnalizować spalonego. W ślad za nimi chorągiewkę podniósł boczny sędzia, a Bergamo anulował gola. Od tego momentu zaczęły się niezliczone analizy, ponieważ ten gwizdek arbitra zamknął rozgrywki. Juventus wygrał później jeszcze z Napoli i Fiorentiną i sięgnął po 19 scudetto, mając 2 punkty przewagi nad Romą.
Powtórki wykazały, że bramka była prawidłowa, strzelec bramki znajdował się 10 centymetrów za ostatnim obrońcą. Dziesięć centymetrów najdłuższych w historii.

Turyn, 10. maja 1981
JUVENTUS-ROMA 0-0
Juventus: Zoff, Cuccureddu, Cabrini, Furino, Gentile, Scirea, Marocchino (81 ‘ Verza), Prandelli, Causio, Brady, Fanna.
Trener: Trapattoni.
Roma: Tancredi, Spinosi, Maggiora, Turone, Falcào, Bonetti, B. Conti, Di Bartolomei, Pruzzo, Ancelotti, Scarnecchia.
TRener: Liedholm
Sędzia: Bergamo (Livorno).

Oto skrót tego spotkania:

13: goli strzelonych Romie przez Alessandro Del Piero. Giallorossi znajdują się na drugim miejscu wśród zespołów, którym Alex strzelał bramkę. Pierwsze w tej klasyfikacji jest Lazio (14 bramek), razem z Romą na drugim miejscu jest Parma i Siena – każdej z nich Il Capitano zaaplikował do tej pory 13 bramek.

13: ostatnich spotkań z Romą Juventus kończył ze strzeloną co najmniej jedną bramką, zdobywając w sumie 26 goli. Ostatni mecz, w którym Bianconerim nie udało się zdobyć gola miał miejsce 8. lutego 2004, kiedy to w meczu Serie A Giallorossi wygrali u siebie aż 4-0.
Oto skrót tego meczu:

14: ostatnich spotkań między Juventusem a Romą w Serie A i tylko jedno zwycięstwo drużyny z Rzymu. We wszystkich tych meczach Juventus strzelał co najmniej jedną bramkę.

15: scudetto wygrane w ostatniej kolejce po zwycięstwie z Romą 2-1.
20. maja 1973. Ostatnia kolejka rozgrywek ligowych w lidze włoskiej. W tabeli prowadził Milan, z jednym punktem przewagi nad Juventusem i Lazio, który miał się zmierzyć, podobnie jak Juve, w meczu wyjazdowym z niewygodnym przeciwnikiem, Veroną. Podczas gdy Lazio miało zagrać na boisku spokojnego Napoli.
Milan po zwycięskiej batalii w Salonikach, gdzie po wygranej z Leeds sięgnął po Puchar Zdobywców Pucharów, miał tylko trzy dni do decydującego o scudetto meczu, jednak słaba technicznie Verona dawałą jak najlepsze prognozy dla zdobycia trójkolorowej tarczy. Mecz bez historii” – jak przewidywał Nereo Rocco, były, a zarazem przyszły trener ówczesnego Milanu.
Juventus Vycypalka, który dopiero co awansował do finału Pucharu Europy , wyszedł na boisko Stadio Olimpico w Rzymie z odrobiną rezygnacji, mimo, że oprawa była imponująca: 70 tysięcy widzów, a wśród nich prezydent Włoch, Giovanni Leone.
Roma, prowadzona od kilku tygodni przez drugiego trenera Trebicianiego, zaczęła z zapałem i w 29′ wyszła na prowadzenie po bramce Spadoniego. Więcej niż umiejętności gracza znaczyłą tutaj pomoc Cuccureddu, Hallera i Longobucco, którzy bawiąc się piłką stworzyli romaniście doskonałą okazję bramkową. Kilka minut później, na szczęście dla Zoffa, Orazi nieco spóźnił się do piłki po dośrodkowaniu Spadoniego. Roma panowała na boisku i prezentowała taki styl, jaki chciałby widzieć Helenio Herrera. Juve odpowiedziało dwoma strzałami Longobucco, które jednak znalazły się w zasięgu Ginulfiego.
Podczas przerwy do szatni Bianconerich zszedł prezydent Boniperti. W Veronie Milan przegrywał już 1-3, byłoby głupotą nie spróbować wykorzystać takiej okazji: “Spróbujmy przynajmniej zremisować, a później będziemy liczyć na szczęście“. W tym momencie Lazio było na pierwszym miejscu razem z Milanem.
Po przerwie Vycypalek wpuściłna boisko Altafiniego w miejsce przygaszonego Hallera. Po raz kolejny “brazylijski dziadek” odegrał rolę deus ex machina. Szukał bramki numer 200 w Serie A i udało mu się to. Kilka porywających akcji w jego wykonaniu w końcu doprowadziło Juventus do upragnionego remisu, a kolejna bramka została anulowana z powodu spalonego. Nie mniejsze zasługi można było przypisać Zoffowi, który wybronił strzały Spadoniego.
Na cztery minuty przed końcem trzy drużyny miały po 44 punkty: Juve, Lazio i Milan. Jednak w tych ostatnich minutach wszystko diametralnie się zmieniło. Cuccureddu wyprowadził Bianconerich na prowadzenie, a dwie minuty później w Napoli Damiani odebrał nadzieje na scudetto dla Lazio.
Po ostatnim gwizdku sędziego Juventus został po raz 15 mistrzem Włoch, gromadząc na swoim koncie 45 punktów. Na drugim miejscu rozgrywki ukończył Milan (44 punkty). Trzecie było Lazio (43 punkty). Rama walczyła dzielnie, ale to Juve mogło się cieszyć z niespodziewanej wygranej.
Teraz jak jednogłośnie stwierdzili Boniperti i Vycypalek nadszedł czas, aby jechać do Belgradu, aby dokończyć dzieła. Ale to już zupełnie inna historia.
ROMA-JUVENTUS 1-2
Bramki: 29′ Spadoni, 61 ‘Altafini, 87′ Cuccureddu.
Roma: Ginulfi, Bertini, Liguori, Salvori, Bet, Santarini, G. Morini, Franzot, Orazi, Spadoni, Scaratti.
Trener: Trebiciani.
Juventus: Zoff, Cuccureddu, Longobucco, Furino, F. Morini, G. Marchetti, Haller (46’ Altafini), Causio, Anastasi, Capello, Bettega.
Trener: Vycpalek.
Sędzia: Lo Bello (Siracusa).

18: miesięcy temu po raz ostatni wygrał na własnym boisku w stsounku 4-0. Było to 17. października 2010 w meczu przeciwko Lecce.

18: bramek straconych w rozgrywkach ligowych, z czego 9 w meczach domowych. Juventus jest drużyną, która dysponuje najlepszą obroną w Serie A, drugi jest Milan (27 straconych), trzecie Udinese (32 stracone).

25: domowy mecz ligowy z rzędu bez porażki. Ostatni mecz, który Juventus przegrał na własnym boisku miał miejsce 05.03.2011. Końcowy wynik to 0-1 dla Milanu po golu Gennaro Gattuso.

28: przestrzelony karny od momentu, kiedy zwycięstwo jest liczone za 3 punkty (sezon 1994/95). Oto szczegóły:

22.04.2012Serie AJuventus-Roma4-0Pirlo 29′

30: mecz Vidala w barwach Juve, z czego 29 w Serie A i 1 w Coppa Italia.

33: spotkań ligowych w sezonie bez porażki – pobity został rekord z sezonu 2005/06, zdobyty pod wodzą Fabio Capello (28 meczów w sezonie bez porażki).

36: wygrana w meczach rozegranych w ramach piętnastej kolejki rundy rewanżowej w Serie A.
Poniżej przedstawiamy bilans wszystkich spotkań Juve rozegranych w ramach piętnastej kolejki rundy rewanżowej rozgrywek ligowych:

Liga włoska7936251814593

Ostatnie zwycięstwo Juve Ostatni remis Ostatnia porażka Juve
20.04.2008, Atalanta-Juve 0-4 23.04.2011, Juve-Catania, 2-2 16.04.2010, Inter-Juve, 2-0

38: mecz Juventusu z rzędu bez porażki, a tylko jedna porażka w ostatnich 43 meczach Serie A (19 remisów). Juventus jest jedyną do tej pory niepokonaną drużyną Serie A w tym sezonie oraz jedyną drużyną biorąc pod uwagę pięć największych lig europejskich.

39: to różnica bramek po trzydziestu trzech kolejkach ligowych. Bianconeri dysponują najlepszą różnicą bramek w tym sezonie w Serie A, drugi jest Milan (+36).

57: bramek strzelonych w meczach ligowych w bieżącym sezonie. Juventus zajmuje trzecie miejsce pod względem skuteczności jeśli chodzi o drużyny Serie A. Pierwszy jest Milan (63 bramki strzelone), drugie Napoli (58 bramek).

100: mecz Bonucciego w Serie A, z czego 61 w barwach Juve, 1 w Interze i 38 w Bari.

150: bramka strzelona w 78. domowym meczu przeciwko Romie i 49 wygrana. Oto szczegóły:

Rodzaj rozgrywekSuma meczówWygrane JuveRemisyWygrane RomyBramki strzeloneBramki stracone
Serie A, mecze domowe784921815056

01.11.2008, 2-0 13.11.2010, 1-1 23.01.2010, 1-2

Najwięcej występów/strzelonych bramek w historii domowych potyczek Juve z Romą w rozgrywkach ligowych: