Strona główna » Aktualności » Juventus i Marchisio nagrodzeni przez organizację Arcigay. Agnelli: Nie można akceptować dyskryminacji
Juventus i Marchisio nagrodzeni przez organizację Arcigay. Agnelli: Nie można akceptować dyskryminacji
Dla klubu piłkarskiego najważniejsze są występy na boisku. Jednak to, co dzieje się poza nim nie może być pominięte. Z takich założeń wychodzą władze Juventusu, angażując się w rozmaite kampanie społeczne i starając się promować otwartość i tolerancję. W czerwcu, z okazji miesiąca dumy LGBT, klub pokazał swoje logo w barwach tęczy, ruszając z kampanią More Colorful Together i sprzedażą koszulek, która zasiliła fundusz Rainbow Social Fund. To i inne działania zostały docenione przez organizację Arcigay, która nagrodziła klub w pierwszej edycji nagród “Włochy na boisku przeciw homofobii 2022”. Wyróżnienie przyznano Bianconerim w kategorii Drużyna sportowa. Wśród innych kandydatów znaleźli się AC Milan, Cagliari Calcio, Delta Volley Porto Viro, Modena Volley, Palermo Calcio oraz Pescara Calcio.
Podczas rozdania nagród obecny nie mógł być Andrea Agnelli, przesłał jednak do organizatorów wiadomość wideo, w której dziękuje za docenienie starań klubu: “W imieniu Juventusu muszę podziękować za to ważne wyróżnienie. Homofobia, transfobia i dyskryminacja ze względu na orientację seksualną czy identyfikację płciową są w sporcie absolutnie nieakceptowalne, tak samo jak rasizm i inne formy dyskryminacji. Sport, razem ze szkołą i rodziną reprezentuje od zawsze środowisko kluczowe dla rozwoju osobowości, gdzie każdy powinien czuć się wolnym i uprawnionym do autoekspresji. Każdy powinien mieć możliwość mówić o swoim życiu uczuciowym i seksualnym bez odczuwania strachu, że zostanie osądzony czy zmarginalizowany. Niestety, zdajemy sobie sprawę, że w piłce, jak wszędzie, tak na boisku jak i poza nim rzeczywistość bywa zupełnie inna. Piłka przez lata pozostawała skostniała, dlatego musimy zająć się tymi tematami konkretnie i zająć jasne i nieodwołalne pozycje. W poprzednim roku zdecydowaliśmy się rozpocząć ten proces, ogłaszając publicznie naszą pozycję i mówiąc otwarcie na te tematy, również wewnątrz naszego środowiska. Z pewnością zmiana mentalności w świecie piłki nie nastąpi od razu. Jednak mam nadzieję, że nasze pragnienie, by być głosem wsparcia stanie się przykładem dla innych klubów i nowych pokoleń piłkarzy, trenerów oraz działaczy, którym uda się pokonać bariery i żyć piłką w pełnej swobodzie“.
W kategorii Sportowiec nagrodę otrzymał Claudio Marchisio. Il Principino w następujący sposób komentował wyróżnienie: “Chciałbym podziękować za tę nagrodę, ale w szczególności chciałbym podziękować tym, którzy pomyśleli o mnie w procesie wyłaniania kandydatur. Przeczytanie motywacji stojących za tą nominacją napełniło mnie dumą. Będę zawsze wspierał tę sprawę z całych sił i wszelkimi środkami, jakie mam do dyspozycji. Sport może i powinien reprezentować etyczną rywalizację“.