Przed meczem Tottenham – Juventus
Znamy już składy, w jakich za niecałą godzinę Tottenham i Juventus rozegrają na Wembley batalię o ćwierćfinał Ligi Mistrzów. Po obu stron obyło się bez niespodzianek, Stara Dama od pierwszej minuty zaatakuje trójką Dybala – Higuain – Douglas Costa.
Tottenham (4-2-3-1): Lloris – Trippier, Sanchez, Vertonghen, Davies – Dier, Dembele – Alli, Eriksen, Son – Kane
Ławka: Vorm, Lamela, Llorente, Lucas, Rose, Sissoko, Wanyama
Juventus (4-3-3): Buffon – Barzagli, Benatia, Chiellini, Alex Sandro – Khedira, Pjanić, Matuidi – Dybala, Higuain, Douglas Costa
Ławka: Szczęsny, Asamoah, Bentancur, Lichtsteiner, Marchisio, Rugani, Sturaro
[Aktualizacja – konferencja prasowa z polskimi napisami] Przybyć, zobaczyć, zwyciężyć – to plan zespołu Massimiliano Allegriego na najbliższe 48 godzin. Jeśli Juventus chce uniknąć rozczarowania, jakim z pewnością byłoby pożegnanie się z Ligą Mistrzów już w pierwszej rundzie fazy play-off, musi wygrać bądź bardzo wysoko zremisować z Tottenhamem na Wembley. To zadanie trudne, ale z pewnością wykonalne – zwłaszcza, że mówimy o drużynie, która w trzech ostatnich edycjach najbardziej elitarnych klubowych rozgrywek piłkarskich dwukrotnie meldowała się w finale.
Meczu sprzed niecałych trzech tygodni nikomu pewnie nie trzeba przypominać – szybka doppietta Higuaina, dwie kolejne świetne sytuacje bramkowe Argentyńczyka i… pokaz charakteru podopiecznych Pochettino, jakiego Bianconeri chyba nie mogliby się spodziewać po żadnym z krajowych rywali. Koguty wywiozły z Turynu remis 2:2, który ze statystycznego punktu widzenia stawia ich przed rewanżem w roli faworyta. Wszystko rozstrzygnie się jednak w ciągu 90 (lub 120) minut na murawie i trzeba wierzyć, że Juventusowi strzelanie bramek będzie przychodziło równie łatwo co w pierwszych 10 minutach poprzedniego meczu obu tych drużyn, a jednocześnie podopieczni Allegriego podejdą do tego starcia z odpowiednią koncentracją i utrzymają ją do samego końca.
Forma obu zespołów od czasu pierwszej odsłony tego dwumeczu wygląda co najmniej nieźle. Remis z trzecioligową ekipią Rochdale w ramach krajowego pucharu wprawdzie nie przyniósł Tottenhamowi chluby, ale w powtórce tego starcia Spurs zdemolowali niżej notowanego rywala (6:1, hat-trick Llorente). Poza tym, Anglicy rozegrali dwa mecze ligowe – pokonali Crystal Palace (1:0 na wyjeździe, gol Kane’a) i Huddersfield (2:0 u siebie, dwa gole Heung-mina). Bianconeri w tym samym czasie rozegrali trzy spotkania, trzykrotnie osiągając wynik 1:0, który w środę uszczęśliwiłby wszystkich kibiców Starej Damy.
Czy Massimiliano Allegri wyciągnął odpowiednie wnioski po pierwszym meczu z Tottenhamem? Na jaką jedenastkę w obliczu kolejnych problemów z kontuzjami postawi włoski szkoleniowiec? Czy czeka nas kolejny magiczny wieczór z Juventusem w Lidze Mistrzów, czy raczej pierwsze w tym sezonie naprawdę duże rozczarowanie? Odpowiedź na te pytania poznamy już w najbliższą środę – początek meczu oczywiście o godzinie 20:45.
Plan na jutro
Piłkarze Juventusu zbiorą się w Vinovo przed południem, a o 11:45 rozpoczną ostatnią sesję treningową – jej pierwsze 15 minut będzie otwarte dla mediów. Wczesnym popołudniem zespół poleci do Londynu, a o 19:30 odbędzie się tradycyjne sprawdzenie murawy i zapoznanie się z areną środowego meczu. Na godzinę 20:00 zaplanowano konferencję prasową, na którą razem z Allegrim uda się Gigi Buffon. Przedstawiciele Tottenhamu będą rozmawiać z mediami o godzinie 14:00.
Powołani
Massimiliano Allegri zabrał ze sobą do Londynu 21 piłkarzy. Wśród powołanych brakuje Mario Mandżukicia, po kontuzjach wracają Mattia De Sciglio i Gonzalo Higuain. Oto pełna lista powołanych:
1 Buffon
2 De Sciglio
3 Chiellini
4 Benatia
5 Pjanic
6 Khedira
8 Marchisio
9 Higuain
10 Dybala
11 Douglas Costa
12 Alex Sandro
14 Matuidi
15 Barzagli
16 Pinsoglio
22 Asamoah
23 Szczęsny
24 Rugani
26 Lichtsteiner
27 Sturaro
30 Bentancur
32 Del Favero
Przedmeczowa konferencja prasowa (napisy PL)
Historia meczowa, fakty, ciekawostki
★ Juventus rozegra swój pierwszy mecz o stawkę na otwartym w 2007 roku nowym Wembley. Bianconeri grali na tym obiekcie dwukrotnie letnie sparingi – przed trwającym sezonem przegrali 0:2 z Tottenhamem, rok wcześniej wygrali 3:2 z West Hamem (gole Dybali, Mandżukicia i Zazy)
★ Nie sposób nie zauważyć fantastycznej formy zespołu Pochettino w meczach rozgrywanych na Wembley – po raz ostatni punkty stracili tam 4 stycznia, remisując z West Hamem. Potem przyszło siedem kolejnych zwycięstw (cztery ligowe, trzy pucharowe) z bilansem bramkowym 20:1.
★ Podopieczni Allegriego wyglądają poza Turynem świetnie – po listopadowej porażce z Sampdorią wygrali aż 10 kolejnych meczów poza Allianz Stadium, strzelając 17 bramek i tracąc jedną.
★ Oficjalna strona klubu przypomina, że Juventus w przeszłości niejednokrotnie świętował awans na boisku rywala po domowym remisie w pierwszej odsłonie dwumeczu. Pierwszy wspomniany przypadek to sezon 1972/1973 i starcie z Ujpestem Budapeszt w ramach ćwierćfinału Pucharu Europy (0:0 w Turynie i 2:2 na Węgrzech). Potem były starcia z Borussią Dortmund (półfinał Pucharu UEFA 1994/1995, 2:2 w Turynie i 2:1 w Niemczech) i Dynamem Kijów (ćwierćfinał Ligi Mistrzów 1997/1998, 1:1 w Turynie i 4:1 na Ukrainie). Wielu kibiców pamięta zapewne ćwierćfinałowy dwumecz z Barceloną w sezonie 2002/2003 Ligi Mistrzów – po remisie 1:1 na Stadio delle Alpi, grający w dziesiątkę Bianconeri wygrali na Camp Nou 2:1 po dogrywce i decydującym trafieniu Zalayety. W sezonie 2004/2005 Bianconeri tylko zremisowali u siebie z Djurgardens 2:2 w trzeciej fazie eliminacji do Ligi Mistrzów, ale w Szwecji wygrali pewnie 4:1. Ostatni przywołany przypadek to sezon 2013/2014 i 1/8 finału Ligi Europy – podopieczni Antonio Conte zremisowali u siebie 1:1 z Fiorentiną, a losy dwumeczu w rewanżu rozstrzygnął trafieniem z rzutu wolnego Andrea Pirlo.
★ Wyjazdy do Wielkiej Brytanii w ramach europejskich pucharów w pewnym okresie nie kojarzyły się kibicom Juventusu zbyt dobrze. Od czasu ostatniej nieobecności w Lidze Mistrzów, Bianconeri nie mają jednak na co narzekać – w sezonie 2012/2013 w fazie grupowej zremisowali z Chelsea 2:2, a następnie w 1/8 finału pokonali Celtic 3:0. W fazie grupowej sezonu 2015/2016 podopieczni Allegriego wygrali na wyjeździe z Manchesterem City 2:1 po trafieniach Mandżukicia i Moraty.
Przewidywane składy
Tottenham (4-2-3-1): Lloris – Trippier, Sanchez, Vertonghen, Davies – Dier, Dembele – Son, Alli, Eriksen – Kane
Zawieszeni: Aurier
Kontuzjowani: Alderweireld
Juventus (4-3-3): Buffon – Lichtsteiner, Benatia, Chiellini, Alex Sandro – Khedira, Pjanić, Matuidi – Dybala, Higuain, Douglas Costa
Kontuzjowani: Cuadrado, Bernardeschi
Transmisja telewizyjna
Transmisję z tego spotkania przeprowadzą stacje Canal+ i TVP 1
Zobacz także
Temat meczowy na forum
Sprawdź, gdzie kibice oglądają mecz
Terminarz Ligi Mistrzów
Terminarz Juventusu