Historia Coppa Carnevale
Historia
Rozgrywany w bieżącym roku turniej w Viareggio jest już jego 61 odsłoną. Historia sięga lutego 1948 roku, kiedy rozgrywki te zorganizowano po raz pierwszy. Miały one wówczas jeszcze charakter lokalny a udział wzięły tylko drużyny włoskie.
Już w następnym roku turniej otrzymał miano “turnieju międzynarodowego”. Przepisy jasno sprecyzowały dopuszczalny wiek uczestników (do 21 lat) i ogólnie obowiązujące reguły. Do udziału w pierwszej oficjalnej międzynarodowej edycji turnieju zaproszono 10 zespołów – 7 z Włoch i 3 z innych części Europy. Z z zagranicy przybyły drużyny Olimpique Nizza i Rapid Mentone (Francja) oraz Bellinzona (Szwajcaria). Mimo to turniej zdominowały zespoły włoskie a najwyższą pozycję (4) z drużyn zagranicznym wywalczyła Bellinzona. Bezkonkurencyjny okazał się Milan, który w finale zdeklasował swoich rówieśników z Lazio, pokonując ich aż 5-1.
W roku 1950 liczbę uczestników zwiększono do 12. Liczba drużyn zagranicznych pozostała bez zmian a do Viareggio przybyły zespoły z Paryża, Wiednia i Genewy. Rok później zespół z Genewy zastąpił belgradzki Partizan, który przebojem wdarł się do finału, gdzie pokonał Sampdorię 2-1 zdobywając trofeum.
Z roku na rok turniej coraz bardziej się rozwijał by już w 1952 roku liczyć 16 uczestników. Liczba uczestników z Włoch została ograniczona do ośmiu. Taką samą liczbę liczyły zespoły z poza granic Italii, które przybyły z Francji, Austrii, Federalnej Republiki Niemiec, Szwajcarii i Jugosławii.
W roku 1956 liczba uczestników niespodziewanie została zmniejszona do 8 (4 drużyny włoskie i 4 zagraniczne). Formuła rozgrywek zmieniała się, by w 1960 powrócić do liczny 16 drużyn.
W roku 1970 nastąpił kolejny przełom. Po raz pierwszy w turnieju udział wzięła drużyna z poza granic Europy. Było nią argentyńskie Boca Junior, które jednak nie zrobiło furory. Następnie w roku 1975 “przeniesiono” się z Ameryki Południowej do Północnej i do turnieju zaproszono amerykański Burlingarne San Francisco. Rok 1978 przyniósł uczestnika z kolejnego kontynentu, tym razem azjatyckiego. Z zaproszenia na turniej w Viareggio skorzystał chiński Beijing. Był to pierwszy “sportowy” kontakt komunistycznych Chin z Zachodnią Europą. W roku 1979 w rozgrywkach pojawiła się także drużyna z Meksyku.
Coppa Carnevale stawało się turniejem o światowej renomie. Rok 1983 przyniósł uczestników z Afryki, a udział zespołów z Brazylii, Chile, Urugwaju czy Stanów Zjednoczonych stał się rutyną.
W roku 1990 we Włoszech odbywały się piłkarskie mistrzostwa świata. Przyczyniło się to do kolejnego wielkiego rozwoju futbolu we Włoszech. Innowacją poddał się także turniej w Viareggio. Liczbę uczestników zwiększono do 24 (18 z Włoch i 6 zagranicznych) a rozgrywki odbywały się w 6 grupach. Formuła rozgrywek była ciągle zmieniana a liczba uczestników wciąż rosła. Najpierw do 32, następnie w 2000 roku osiągnęła liczbę 40 zespołów i 48 w roku ubiegłym. Obecnie powrócono do liczby 40 drużyn.
Najlepszymi zespołami jak do tej pory są Milan i Fiorentina, które zdobywał trofeum aż 8-krotnie. Wysoko plasują się również drużyny Torino, a także Dukli Praga, która nie jednokrotnie sporo namieszała w tych rozgrywkach. W ostatnich latach bardzo mocną pozycję wyrobił sobie Juventus. W latach 2003-2005 piłkarze z Turynu wywalczyli to trofeum trzy raz z rzędu. Rok później przegrali natomiast dopiero w finale.
Przez długie lata turniej wykreował bardzo wielu wspaniałych piłkarzy. Wśród nich są takie nazwiska jak, Mazzola, Trappatoni, Bettega, Baresi, Campana, Del Piero, Batistuta, Pirlo czy Totti. Czy także i ten rok przyniesie nam nowe gwiazdy futbolu?
Autor: DeeJay
Źródło: www.aidanews.it, www.torneoviareggio.it, www.rsssf.com, własne