Mistrz i uczeń
Juventus i Bayern, Bayern i Juventus. Kibice obu zespołów żyją już dwumeczem, który jednej ze wspomnianych drużyn zapewni półfinał Ligi Mistrzów. Pojedynek dwóch wielkich zespołów, znanych i szanowanych w Europie marek. Ten dwumecz będzie też pojedynkiem dwójki wielkich bramkarzy, reprezentantów swoich krajów. Gianaluigi Buffon i Manuel Neuer staną naprzeciwko siebie we wtorkowy wieczór, obaj z tym samym zadaniem – niedopuszczeniem do utraty bramki .
O Buffonie i Neuerze słów kilka…
Gianluigi Buffon mierzy 191 centymetrów wzrostu. W wieku 13 lat rozpoczął przygodę z piłką nożną w drużynie juniorskiej Parmy. Wcześniej grał na pozycji środkowego pomocnika. Inspiracją do rozpoczęcia przygody z bronieniem, była dla niego postawa Thomasa N’Kono na Mistrzostwach Świata w 1990 roku. Buffon zadebiutował w Serie A w wieku 17 lat, w 1995 roku. Szybko został uznany za wielki talent, na co dowodem było powołanie do reprezentacji Włoch. W 2001 roku Buffon został kupiony za około 47 milionów euro przez Juventus, stając się najdroższym bramkarzem w historii piłki nożnej. Rekord ten dzierży po dziś dzień. Dwa sezony później, w wieku 25 lat zagrał w swoim pierwszym i jak na razie ostatnim finale Ligi Mistrzów, kiedy to Juventus uległ AC Milanowi. Buffon był wielokrotnie wybierany najlepszym bramkarzem Włoch, a także Europy i Świata. We wtorkowy wieczór włoski gigant stanie naprzeciwko 9 lat młodszego kolegi po fachu z Niemiec.
Manuel Neuer urodził się i wychował Gelsenkirchen. Mierzący 193 cm wzrostu bramkarz przeszedł wszystkie szczeble drużyn juniorskich Schalke04, by w 2003 roku zostać powołanym do drużyny rezerw. Kiedy Gigi Buffon grał w finale Ligi Mistrzów z Milanem i w heroiczny sposób próbował ratować Juventus, broniąc dwa rzuty karne, Manu Neuer mający wtedy zaledwie 17 lat oglądał ten finał w telewizji. W wieku 20 lat, w sezonie 2006/2007 Neuer zadebiutował w Bundeslidze, w tym samym sezonie stał się numerem jeden w bramce Schalke04. Świetna gra w meczach Bundesligi i Ligi Mistrzów zwróciła nań uwagę Bayernu Monachium, który wykupił Neuera za 22 miliony euro. Jego początki w Bayernie nie należały do łatwych, ze względu na fanatycznych kibiców, nie mogących znieść wychowanka Schalke w składzie. Ostatecznie konflikt rozwiązano poprzez postawienie Neuerowi pięciu zakazów. Nie wolno mu między innymi całować herbu klubu, śpiewać Humby (klubowej pieśni) czy też zbliżać się do Trybuny Południowej. Neuer szybko stał się gwiazdą drużyny, dzięki jego interwencjom Bayern pokonał w rzutach karnych Real Madryt i zagrał w finale Ligi Mistrzów w 2012 roku. 9 lat po tym, jak 25-cio letni Buffon przegrał z Milanem, Bayern z 25-cio letnim Neuerem uległ Chelsea. Co ciekawe niemiecki bramkarz podobnie jak jego starszy kolega, nie zawiódł, ponieważ obronił pierwszego karnego. Buffon i Neuer mierzyli się ze sobą tylko raz, w półfinale Euro 2012, gdy Włosi pokonali Niemców 2:1. Wtedy świetny mecz zagrał Buffon, broniący w kilku groźnych sytuacjach. Neuer nie był jednak bezrobotny, również uchronił swój zespół przed stratą większej ilości bramek.
Mecz Włochów z Niemcami na Euro 2012 był pierwszym pojedynkiem Buffona z Neuerem .
Mistrz i uczeń czy mistrz i mistrz?
Manuel Neuer podkreślał w wywiadach, że wzoruje się na Buffonie, uważa go za wielkiego bramkarza, podpatruje go w czasie meczów. Gigi odwdzięczył mu się komplementem, mówiąc, że Neuer jest najlepszym bramkarzem na świecie i że ma nadzieję spotkać się z Niemcem w finale Euro. Musimy zdać sobie sprawę z jednej zasadniczej rzeczy: mówiąc Buffon, mamy na myśli bramkarza wybitnego, wielkiego, jednego z najlepszych na świecie. Mówiąc Neuer, mamy na myśli bramkarza wielkiego, mającego wszystkie cechy do bycia wybitnym i jednego z najlepszych na świecie. Obaj golkiperzy należą do ścisłej światowej czołówki, śmiało można wysunąć tezę, że razem z Ikerem Casillasem jest to trójka najlepszych bramkarzy świata. O tak wielkich zawodnikach nie powinno się mówić złych rzeczy, nie powinno się wytykać ich błędów. Ja jednak postaram się je znaleźć. Są pewne różnice w ich grze, są pewne słabe punkty. Przyjrzyjmy się Buffonowi i Neuerowi, oraz ich mocnym i słabym stronom.
Pewność siebie.
Wydawać by się mogło, że analizę gry bramkarza należy zacząć od skuteczności obrony strzałów. Ja jednak podejdę do tematu od innej strony, od sfery mentalnej i psychicznej. Gianluigi Buffon to bramkarz, którego cechuje ogromny spokój, emanuje z niego pewność siebie. Dzięki wielu sezonom gry na najwyższym poziomie Buffon doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich możliwości. Manuel Neuer jest młodszy od swojego przeciwnika, ale nie ustępuje mu wiele pod względem obycia w wielkich imprezach. Bronił już na Mistrzostwach Świata w Republice Południowej Afryki, bronił w Mistrzostwach Europy w Polsce i na Ukrainie. Brał udział w finale Ligi Mistrzów. Widzę jednak pewną wadę Neuera, mianowicie zdarzają się sytuacje, gdy jest on nadmiernie pewny siebie. Po półfinale Ligi Mistrzów, gdy Bayern wyeliminował Real Madryt, a Ramos przestrzelił karnego, Neuer zastanawiał się na łamach prasy, dlaczego Hiszpan woli uderzać karne nad poprzeczką bramki. Ramos zripostował po finale, pytając się Neuera, czemu woli przegrywać finały. Reakcja Niemca była natychmiastowa, odpowiedział Ramosowi, że najpierw w finale trzeba się znaleźć. O bramkarzu Bayernu można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest pokorny. A to ważna cecha, której świetnym przykładem jest Buffon i jego dyplomatyczne odpowiedzi na konferencjach prasowych.
Buffon 1:0 Neuer
Pewność siebie a technika bronienia.
Zarówno Buffon jak Neuer są specjalistami od łapania trudnych strzałów. Przypomnijmy sobie mecz z Lazio w Rzymie, z zeszłego sezonu Serie A. Buffon złapał kilka piekielnie mocnych strzałów. Większość bramkarzy próbowałaby je parować na rzut rożny. To nie był pojedynczy wyczyn kapitana Juventusu, ponieważ Buffon stara się łapać większość strzałów, chyba, że ocenia je jako zbyt mocne i trudne. Rodzi to oczywiście pewne ryzyko, jak np. w ostatnim meczu z Celtikiem, gdy Buffon w końcówce spotkania “wypluł piłkę przed siebie” – na szczęście bez konsekwencji. Manuel Neuer nie ustępuje wiele Włochowi w tej dziedzinie. Oglądając dwumecz z Arsenalem zwróciłem uwagę właśnie na obrony Neuera, który podobnie jak Buffon podejmuje często ryzyko łapania mocnych strzałów. Trudno jednoznacznie powiedzieć, którego technika jest na wyższym poziomie, który z nich lepiej ocenia jakie strzały może sobie pozwolić łapać, a które powinien parować. Zdam się więc na większe doświadczenie Buffona.
Buffon 2:0 Neuer
Wygrany przez Juventus mecz z Lazio był popisem kunsztu kapitana Juventusu .
Instynktowna obrona.
W meczu wielokrotnie zdarza się, że strzał pada z bliskiej odległości. Bramkarz, często zasłonięty nie ma czasu na podjęcie jakiejkolwiek decyzji, nie ma czasu na analizę sytuacji. Powodzenie obrony zależy od kilku czynników, jakie następują kilka sekund przed oddaniem strzału. Jest to ustawienie się bramkarza, z czym związane jest przemieszczanie się na linii, czytanie gry i przewidywanie pewnych posunięć rywala, oraz chyba najważniejszy czynnik, jakim jest refleks. Zarówno Buffon jak i Neuer świetnie bronią na linii. Zasięg ich ramion jest imponujący dzięki wysokiemu wzrostowi. Refleks obu zawodników jest na podobnym wysokim poziomie. Jest jednak pewna cecha, która powoduje, że Neuer jest ciut lepszy od Buffona – mianowicie siła wybicia z miejsca. Nogi Niemca to istny dynamit, potrafi stojąc w miejscu, nagle pofrunąć pod poprzeczkę, dolecieć do słupka bramki. Buffon w tym aspekcie jest nieco gorszy, choć nie znaczy to, że słaby. Mówimy w końcu o dwóch z trzech najlepszych bramkarzy świata. W tej dziedzinie jednak przyznaje punkt Neuerowi, który zaczyna odrabiać straty.
Buffon 2:1 Neuer
Gra na przedpolu.
Co rozumiemy poprzez to sformułowanie? Chodzi przede wszystkim o łapanie dośrodkowań lecących w pole karne. Jest to trudna do nauki umiejętność, mniej doświadczeni bramkarze popełniają sporo błędów. Goalkeeper musi ocenić wiele rzeczy: tor lotu piłki, miejsce w którym znajdzie się w zasięgu jego rękawic ale powyżej zasięgu głowy napastnika rywali, oraz dojście do tego miejsca w gąszczu zawodników w polu karnym. Buffon w ostatnim czasie znacząco poprawił ten element gry, jego wyjścia na dziesiąty metr w meczach z Celtickiem muszą budzić respekt Neuera, który jest jego fanem. A jak się spisuje Manu? Nie jest zły, wręcz przeciwnie. Jego 193 centymetry wzrostu zapewniają mu ogromny zasięg ramion, nie boi się ryzyka i próbuje zawsze atakować piłkę w najwyższym możliwym punkcie. Zdarzają mu się jednak problemy z komunikacja z obrońcami, która jest niezwykle ważna. Przykładem niech będzie mecz z Arsenalem w Londynie i błąd przy bramce dla Kanonierów. Buffon świetnie się komunikuje z Barzaglim, Bonuccim i Chiellinim. Można powiedzieć, że steruje defensywą Juve. Zdecydowany punkt dla kapitana Juventusu!
Buffon 3:1 Neuer
Gra przed polem karnym.
Neuer jest w tym aspekcie najlepszy na świecie. Z góry możemy to sobie powiedzieć. Manu często wychodzi na dwudziesty piąty metr, by tam przecinać lub wybijać prostopadłe podania za linię obrony Bayernu. Rodzi to pewne ryzyko, jak choćby gol Dejana Stankovicia z meczu Ligi Mistrzów, ale o wiele więcej razy Neuer ratuje w ten sposób Bayern przed groźna sytuacją. Dodatkowo Neuer nie boi się wychodzić daleko przed bramkę, by pomóc obrońcom w rozgrywaniu piłki (na przykład kiedy jego zespół przegrywa i trzeba zaryzykować aby gonić wynik). Neuer to nowoczesna niemiecka szkoła bronienia, wymagająca od bramkarza gry lewą jak i prawą nogą. Manuel nie ma problemów w obu przypadkach. Gigi Buffon również, na tle innych bramkarzy jego gra przed polem karnym jest dobra. Należy jednak obiektywnie przyznać punkty jego młodszemu rywalowi, mimo tego, że przytrafiają mu się błędy, jak w filmikach poniżej.
Buffon 3:2 Neuer
Gol Dejana Stankovicia po zbyt krótkim wybiciu piłki przez Niemca .
Neuer rozgrywa piłkę na połowie rywala, jest bliski zanotowania kluczowego podania dla odrobienia strat .
Wprowadzanie piłki do gry.
Wytłumaczmy sobie najpierw, co rozumiem pod tym pojęciem. Chodzi o szybkie wznawianie gry po przejęciu dośrodkowania, dokładność wykopów, czy też spokój gdy bramkarz jest pod presja napastnika. Manu Neuer od najmłodszych lat był szkolony, aby nie wybijać na oślep każdej piłki. Niemiec ma starać się zagrywać celnie, niekoniecznie do najbliższego obrońcy – często stara się posłać długą piłkę na odgrywającego Gomeza. Jego wznawianie gry wyrzutem ręką również jest na wysokim poziomie, zarówno celności jak i odległości. Jak już wspomniałem, Neuer jest piłkarzem uczonym w nowoczesnym niemieckim systemie szkolenia bramkarzy. Gigi Buffon gdy jest pod pressingiem zachowuje duży spokój, choć niekoniecznie w Lidze Mistrzów – w meczach z Chelsea kilka razy będąc pod presją wybijał piłkę na oślep. Juventus stara się z reguły budować atak pozycyjny, zaczynając od cofniętego Andrei Pirlo lub Leo Bonucciego. Zmniejsza to częstotliwość długich podań od Buffona, choć oczywiście bramkarz Starej Damy potrafi dokładnie i daleko podać piłkę. Problem w tym, że przykładanie dużej wagi do utrzymywania się przy piłce i zminimalizowanie “wybić na aferę” nastąpiło dopiero za czasów trenera Conte. Sądzę, że w dziedzinie wyprowadzania piłki, wyszkolenie Niemca, który od młodości był uczony w ten sposób, stoi na wyższym poziomie.
Buffon 3:3 Neuer
Jedenastki.
Losy dwumeczu Juventusu z Bayernem mogą rozstrzygnąć się dopiero po 120 minutach gry na Juventus Stadium. Czekałby nas wtedy niezwykle emocjonujący konkurs rzutów karnych, ponieważ Neuer i Buffon wywieraliby na strzelcach ogromną presję. Gigi Buffon w całej swojej karierze obronił w regulaminowym czasie gry 15 z 59 jedenastek (daje to skuteczność na poziomie 25%). Neuer ma skuteczność w tej dziedzinie 27% (9 obronionych karnych z 33). W konkursach rzutów karnych w ostatnich latach Buffon obronił 2 jedenastki (1 z Hiszpanią na Euro 2008 i 1 z Anglią na Euro 2012). Neuer obronił 3 karne (2 z Realem i 1 z Chelsea w Lidze Mistrzów w sezonie 2011/2012). Buffon uchodził kiedyś za specjalistę od bronienia karnych, zwłaszcza po finale Ligi Mistrzów z AC Milan, gdy obronił dwie jedenastki. Neuer na to miano dopiero pracuje, mimo, że jego średnia jest ciut lepsza od Buffona, nie uważam, żeby Niemiec był w tym momencie lepszy w tej materii. Buffon ma jeszcze nad Neuerem przewagę psychologiczną, podobną do tej, jaką wywiera Casillas na strzelcach – jest wielkim bramkarzem, wykonawca rzutu karnego musi idealnie uderzyć piłkę, by znaleźć drogę do bramki. Jako ciekawostkę należałoby wspomnieć o wyczynach strzeleckich obu panów – Neuer zdobył gola z rzutu karnego w finale Ligi Mistrzów z Chelsea, natomiast Buffon przestrzelił jedenastkę w Pucharze Włoch z Napoli. Jest jednak mało prawdopodobne, że któryś z nich uderzałby w ewentualnym konkursie rzutów karnych na Juventus Stadium. W dziedzinie rzutów karnych przyznaję po punkcie każdemu z nich. Buffon 4:4 Neuer.
Rzut karny wykonany przez Neuera z Chelsea .
Rzut karny wykonany przez Buffona z Napoli .
Mistrz i mistrz!
A więc remis! We wtorkowy wieczór po przeciwnych stronach boiska grać będą niewiele się różniący klasą bramkarze. Obaj mają pewne wady, ale też obaj wiele ogromnych zalet. Obaj są obecnie obok Ikera Casillasa najlepszymi bramkarzami na świecie. Obaj przegrali finał Ligi Mistrzów i obaj chcą zdobyć to trofeum. Bądźmy przygotowani na wiele emocji, które zagwarantuje nam Juventus z Bayernem. Bądźmy też gotowi na emocje związane z grą Buffona i Neuera.
Specjalne podziękowania dla Negriego , bez którego fachowych uwag nie napisałbym tak szczegółowej analizy gry obu zawodników .
Autor: stahoo