#FINOALLAFINE

Projekt sprawozdania finansowego Juventusu – sezon 2019/2020

W pierwszych miesiącach 2020 roku rozprzestrzenienie się pandemii Covid-19 w skali globalnej spowodowało bezprecedensowy światowy kryzys, który miał poważne konsekwencje zdrowotne, społeczne, gospodarcze i finansowe, co negatywnie wpłynęło także na świat sportu. Rok finansowy 2019/2020 zakończył się stratą w wysokości 71,4 mln €, co oznacza pogorszenie wyniku o 31,5 mln € w porównaniu do roku poprzedniego, zakończonego stratą 39,9 mln €.

Rozprzestrzenienie się pandemii Covid-19 i wynikające z niego ograniczenia nakładane przez władze administracyjne, zdrowotne i sportowe miały wpływ na szereg czynników ekonomicznych. W szczególności mowa tu o zawieszeniu rozgrywek piłkarskich, w których w sezonie 2019/2020 brał udział Juventus i przełożenie ich zakończenia z 30 czerwca na 31 sierpnia.

Strata w ciągu zakończonego roku finansowego wynika z niższych przychodów operacyjnych (62,8 mln €), wyższych wydatków z tytułu nabycia praw rejestracyjnych graczy (15,6 mln €), wyższej amortyzacji i odpisów z tytułu praw rejestracyjnych graczy (25,8 mln €), wyższej pozostałej amortyzacji (5,7 mln €), głównie z powodu pierwszego zastosowania zasady rachunkowości MSSF 16 oraz wyższych obciążeń finansowych netto (2,4 mln €). 

Zmiany te zostały częściowo zrekompensowane niższymi wynagrodzeniami zawodników i kosztami personelu technicznego (42,1 mln €) oraz personelu niezarejestrowanego (1,4 mln €), wyższymi dochodami ze sprzedaży praw rejestracyjnych graczy (14,8 mln €), niższymi kosztami usług zewnętrznych (10,1 mln €), niższymi podatkami (5 mln €), mniejszymi zakupami produktów przeznaczonych do sprzedaży (5,4 mln €) oraz niższymi rezerwami netto (1,7 mln €) i innymi pozytywnymi zmianami netto (0,3 mln €).

Na podstawie projektu sprawozdania finansowego Juventusu, źródło

Kapitał własny akcjonariuszy na dzień 30 czerwca 2020 r. wyniósł 257,5 mln €, w porównaniu z sumą 31,2 mln € na dzień 30 czerwca 2019 roku. Jest to wynikiem podwyższenia kapitału zakładowego przeprowadzonego w styczniu 2020 r. (+ 298 mln €), po uwzględnieniu tegorocznej straty (-71,4 mln €) oraz zmian w rezerwie aktywów finansowych według wartości (-0,3 mln €).

Na podstawie projektu sprawozdania finansowego Juventusu, źródło

Zadłużenie finansowe netto na 30 czerwca 2020 r. wyniosło 385,2 mln € (463,5 mln € 30 czerwca 2019 r.). Zmniejszenie długu o 78,3 mln € wynika głównie z podwyższenia kapitału zakładowego (298 mln €), częściowo skompensowanego ujemnymi przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej (-58,7 mln €), nakładami związanymi z kampanią transferową (-129,8 mln € netto), inwestycjami w inne środki trwałe i udziały (-5,6 mln € netto) oraz przepływami środków pieniężnych z działalności finansowej (-12,8 mln €). Ponadto w wyniku wprowadzenia MSSF 16 rozliczono 12,8 mln € zobowiązań finansowych.

Transfery w sezonie 2019/2020

Transakcje przeprowadzone w ramach kampanii transferowej 2019/2020 spowodowały łączny wzrost zainwestowanego kapitału o 280,8 mln € (w wyniku transakcji kupna na łączną sumę 349,4 mln € i transakcji sprzedaży na łączną sumę 68,6 mln € – sumy wyrażone w wartości księgowej netto praw zawodniczych). Zysk kapitałowy netto wygenerowany w wyniku sprzedaży wynosi 166,6 mln €, do którego dodaje się dochód pochodzący z tymczasowej sprzedaży w wysokości 0,9 mln €. Całkowite zobowiązanie finansowe netto, podzielone na pięć lat, wynosi 126,8 mln €, w tym opłaty dodatkowe, a także ukryte obciążenia finansowe i dochody z odroczonych wpływów oraz płatności.

Kontrakt z Jeepem

Ze względu na doskonałe wyniki sportowe osiągnięte przez pierwszą drużynę, które w ostatnich latach przyczyniły się do poprawy wyniku w rankingu UEFA, oraz ze względu na zwiększoną popularność marki Juventus na poziomie światowym, 24 października 2019 roku Juventus i FCA Italy S.p.A. zawarły porozumienie odnośnie zwiększenia rocznego wynagrodzenia za sponsoring Jeepa o 25 milionów euro na sezony piłkarskie 2019/2020 i 2020/2021. Porozumienie to wprowadziło także pewne dodatkowe prawa sponsorskie. Pozostałe zapisy umowy sponsorskiej zawartej w kwietniu 2012 roku i obowiązującej do 30 czerwca 2021 roku pozostają bez zmian. Jednocześnie Juventus i FCA zgodziły się rozpocząć negocjacje w sprawie odnowienia umowy sponsorskiej przed terminem określonym w umowie. Należy pamiętać, że Juventus i FCA są podmiotami powiązanymi, ponieważ oba podlegają kontroli EXOR N.V. Przedstawiona operacja, mimo iż jest zwyczajną transakcją zawartą na warunkach rynkowych, została poddana, zgodnie z procedurą dotyczącą transakcji z podmiotami powiązanymi, przyjętą przez Juventus, do zatwierdzenia przez Zarząd, po uzyskaniu uzasadnionej pozytywnej opinii wydanej przez komisję dla transakcji z podmiotami powiązanymi.

Umowa z Allianz 

W dniu 12 lutego 2020 roku Juventus zawarł umowę sponsorską z Allianz SpA dotyczącą umieszczenia logo Allianz na kompletach treningowych pierwszej drużyny. Przedsiębiorstwo będzie sponsorowało także drużynę kobiet, a także przedłużyło licencję nazwy stadionu na siedem kolejnych sezonów sportowych, od 1 lipca 2023 r. do 30 czerwca 2030 r., za łączną kwotę 103,1 mln €, która zostanie dodana do istniejących umów.

Siedziba w Hong Kongu

1 lipca 2019 roku otwarto siedzibę klubu w Hong Kongu. Jej celem jest wspieranie strategii międzynarodowej ekspansji, która prowadzić ma do zwiększenia przychodów poprzez bezpośrednią obecność na rynku azjatyckim.

Najważniejsze wydarzenia 30 czerwca 2020

26 lipca 2020 r., na dwie kolejki przed końcem rozgrywek, Juventus po raz dziewiąty z rzędu wygrał mistrzostwo Serie A 2019/2020 (38. tytuł w historii zespołu) i uzyskał bezpośredni awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA 2020/2021. 8 sierpnia 2020 r. klub podjął decyzję o zmianie kadry trenerskiej pierwszego zespołu, a Maurizio Sarri został zwolniony ze stanowiska wraz ze swoim personelem. Nowym trenerem drużyny został Andrea Pirlo, z którym Juventus podpisał kontrakt do 30 czerwca 2022 roku. Analogiczne umowy zostały podpisane z członkami jego zespołu technicznego.

Transfery w sezonie 2020/2021 – pierwsza część

W wyniku stanu zagrożenia zdrowia związanego z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 pierwsze okienko transferowe w sezonie 2020/2021 potrwa wyjątkowo od 1 września do 5 października 2020 r. Transakcje sfinalizowane do momentu utworzenia tego raportu spowodowały wzrost zainwestowanego kapitału o 13,7 mln € (wyłącznie w wyniku transakcji kupna). Dochód pochodzący z tymczasowej sprzedaży wyniósł 2,5 mln €. Całkowite zobowiązanie finansowe netto, w tym wydatki pomocnicze oraz przychody i wydatki finansowe związane z odroczonymi przychodami i płatnościami, wyniosło 13,2 mln EUR, rozłożone w następujący sposób: 9,1 mln EUR w sezonie 2020/2021 i 4,1 mln EUR w sezonie 2021/2022. W sierpniu 2020 roku wygasająca 30 czerwca 2021 roku umowa Blaise Matuidiego została rozwiązana za obopólną zgodą. Transakcja ta przyniesie dodatni efekt ekonomiczny netto w sezonie 2020/2021 w wysokości 11,2 mln €.

Źródło: Projekt sprawozdania finansowego Juventusu
Przetłumaczyli: Bendzamin, dominikowaty


10
Dodaj komentarz

Zaloguj się żeby komentować
7 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi
0 Subskrybenci
 
Najaktywniejszy komentarz
Najciekawsze odpowiedzi
8 Autorzy komentarzy
AdiJuvedominikowatyolek246890SamaelAdra Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sebson
Użytkownik
Sebson

Super robota, podziękowania dla Bendzamin, dominikowaty za tłumaczenie. Warto przeczytać (a nawet będzie to konieczne dla części użytkowników) żeby zrozumieć czemu nie robimy dużych transferów. Sytuacja finansowa klubu już przed koronaswirem była przeciętna.

TrueFan
Użytkownik
TrueFan

Gdy pisałem, że nie będzie zbyt wielu transferów, bo słabo stoimy finansowo, to mnie unlikowano,albo obrażano,a więc to napiszę A NIE MÓWIŁEM ?! “Z pustego i Salomon nie naleje.”

Sebson
Użytkownik
Sebson

Jak to jeszcze raz przeanalizowałem to sytuacja jest bardzo słaba. W 2 lata 110mln euro straty. Zadłużenie to aktualnie 385 mln, a gdyby nie podwyższenie kapitału zakładowego o 300mln to byloby 685 mln długu. Ja się dziwie, że w ogóle Paratici dostał jakieś drobniaki na nowe transfery bez wcześniejszego sprzedania Dybali.

TrueFan
Użytkownik
TrueFan

Paratici to jest spec i mimo mniejszych pieniędzy, niż wiele klubów i tak odmłodziliśmy świetnie ekipę,a mam wrażenie, że nawet zyskaliśmy na jakości ! Czasem aż scyzoryk mi się otwiera w kieszeni,gdy czytam te wpisy pseudofanów co zupełnie nie rozumieją na czym polega ekonomia,piłka i prowadzenie klubu :/

alina
Użytkownik
alina

Cóż, w lipcu było sporo komentarzy oburzenia pod newsami, że klub musi oszczędzać – “hurr durr czemu znów oszczędzają, trzeba wydawać, żeby zaatakować uszatego!”. A jak zapytałem skąd w takim razie kasa, skoro trybuny puste, koszulki się nie sprzedają, to nikt nie potrafił odpowiedzieć, tylko był jeszcze większy oburz. Fajnie więc, że coś takiego się ukazuje.

Adra
Użytkownik
Adra

W tabelce z rachunku wyników jest błąd przy wartości przychodów finansowych, kosztów finansowych i udziału grupy za 2019 rok i zmiany r/r (wzięte są wartości z pozycji wyżej).

Poza tym dobra robota, dzięki za włożoną pracę – bardzo ciekawy artykuł.

AdiJuve
Użytkownik
AdiJuve

Widać, że zarząd miał dobry plan, który niestety korono-pandemia storpedowała.
Bilety, towary i inne w porównaniu do poprzedniego sezonu strata ponad 40 mln euro. Biorąc pod uwagę, że zapewne zyski z tych źródeł byłyby większe jak praktycznie co roku wcześnie to klub stracił tylko z tych źródeł ponad 50 mln euro.
Co do strat, mało jest klubów, które generują zyski, zdecydowanie więcej z nich ponosi stratę koszt zwiększonych nakładów szczególnie na nowych graczy.

Samael
Użytkownik
Samael

Świetny raport! …niemniej to zaprzecza chyba tekstowi Bońka o “najlepiej zarządzanym klubie obok Bayernu” – tam jest naprawdę kolorowo, a team na LM zbudowali za jakieś 100 mln euro (tyle co kosztował nas Ronaldo).

Na tej podstawie człowiek wie, że transfery muszą być wyważone lub okazyjne. Nie widzę w tym problemu. Tak też da się zbudować bardzo mocną drużynę (patrz Bayern, Tottki, Ajax, Roma ta eliminująca Barcę). Potrzeb dużo rozwagi, liczenia każdego grosza, wnikliwych obserwacji zawodników. Taki Juventus chcę oglądać!

olek246890
Użytkownik
olek246890

Ja niewiem jakim cudem mamy takie zadluzenie hmm w takim razie zarzad powinien cos zrobic zeby obnizyc kwote zadluzenia i jej nie powiekszac.Zamaist wydawac kase na starych dziadkow zaczac kupowac mlodych graczy i dawac im szanse.
Przyklad Bayern i Davies transfer za 10 mln, a my walimy starego Dzeko i umowa na 6 mln rocznie bodajze.
Potem zostajemy z takimi starymi prykami i nie mozemy ich nigdzie sprzedac
Mozemy zapomniec w tym sezonie o Aurorerze.Ja bym chcial tylko Desta u nas zobaczyc na prawej stronie obrony.Ale watpie ze mamy na to hais. Musimy chyba zaczac wiecej wypozyczac niz kupowac.

Najnowsze aktualności

Inzaghi: Zasłużyliśmy na więcej

Chiesa: Serce i wytrwałość zespołu

Pirlo: Profesjonalizm i poświęcenie

Juventus – Lazio 3:1 (1:1)

Składy na Juve-Lazio

Jak Pirlo odmienił Szczęsnego?

Powołani na Lazio

Artykuł: Na boisko wychodzą piłkarze

Przed meczem Juventus – Lazio

37 Campioni D'Italia