#FINOALLAFINE

Trener Serie A – czwartek

Trener Serie A

ForzaItalianFootball

Specjalnie dla wszystkich tych, którym wydaje się, że profesjonalni piłkarze i ich trenerzy spędzają codziennie na boisku kilka godzin, biegając w kółko i strzelając w kierunku bramkarza, JuvePoland ma przyjemność zaprezentowania cyklu “Trener Serie A”, który szczegółowo opisze jak przebiega treningowy tydzień u najlepszych fachowców ligi włoskiej. Eksperci portalu ForzaItalianFootball postarali się dokładnie odtworzyć każdy kolejny dzień w ośrodku treningowym.

Przeanalizowaliśmy już poniedziałek, wtorekśrodę.

Czwartek

Na boisku – sesja popołudniowa

Rozgrzewka – 15 minut
Gierka na małej przestrzeni. Zawodnicy używają rąk do podawania sobie piłki.

Ćwiczenie 1
Schematy ofensywne – 20 minut

Schemat 1

Gracz numer 6 wyprowadza piłkę z obrony i podaje do gracza z numerem 7, który wrócił się głęboko z linii pomocy. Kiedy gracz numer 4 wybiegnie na pozycję, siódemka podaje do dwójki, który również wychodzi na pozycję ofensywną. Dwójka podaje do gracza 10 zawieszonego pomiędzy formacjami. Zawodnicy 9 i 11 biegną gwałtownie do przodu w wyniku czego powstaje spora luka. 10 podaje do 4, który przerzuca ciężar akcji na lewą stronę. Tam na ofensywnej pozycji melduje się 3, który przebiegł większość boiska. Jeśli 3 zdecyduje się dośrodkowywać z tego miejsca, 11 atakuje bliższy słupek, a 9 dalszy. 10 dobiega na granicę pola karnego. Reszta drużyny podbiega wyżej i wypełnia puste przestrzenie. 3 może jednak zdecydować się na wycofanie piłki do 8. Teraz to on szuka możliwości podania do dwóch wysuniętych napastników, lub 10, który wbiega w pole karne.

Cele ćwiczenia:
– tworzenie miejsca na dośrodkowanie bocznego obrońcy
– przerzucanie ciężaru gry
– wykorzystywanie słabych stron rywala

Schemat 2

Gracz numer 2 podaje do 6, który oddaję futbolówkę głęboko cofniętej czwórce. 4 znajduje siódemkę, który natychmiast podaje do 9. Zawodnik z numerem 9 zgubił wcześniej swoje krycie sprytnym biegiem do przodu i szybkim wycofaniem. Dziewiątka podaje piłkę do trequartisty (10), który może chwilę przytrzymać ją przy nodze i poczekać, aż 2 dobiegnie do swojej szerokiej, ofensywnej pozycji. Z tego miejsca idzie dośrodkowanie. 11 atakuje bliski słupek, 8 jest w okolicach dalszego. 9 czeka na wapnie jedenastego metra. Reszta drużyny ubezpiecza wolne przestrzenie na wypadek straty piłki.

Cele ćwiczenia:
– tworzenie miejsca na dośrodkowanie bocznego obrońcy
– zmuszenie rywala do obrony środka
– wykorzystanie bocznych sektorów

Schemat 3

Gracz numer 6 idzie z piłką do przodu, by potem podać do 5, który ustawia się szeroko. Później on wychodzi wyżej ubezpieczany przez gracza numer 4. 5 podaje do 10, który wykorzystuje przestrzeń pozostawioną przez 9 i 11 biegnących do przodu. 10 drybluje i podaje do 8, który ze swojej pozycji w środku pola schodzi na skrzydło. W ten sposób powstaje wolna przestrzeń, którą zajmuje gracz numer 5 i jest jedną z możliwości do podania, jeśli będzie taka konieczność. 8 szuka teraz gónej piłki do 9 lub 11. Reszta drużyny zabezpiecza wolne sektory boiska. Możliwym jest cofnięcie jest zawodnika z numerem 11 i przyjęcie podania przez niego. 11 czeka na 3, który biegnie do przodu na pozycję sprzyjającą dośrodkowaniu, lub podając do 7 zmienia stronę boiska. Piłkarz oznaczony numerem 7 może zrobić podobny manewr i poczekać, aż 2 podłączy się do ataku.

Cele ćwiczenia:
– pomocnicy ćwiczą schodzenie do boku, żeby dośrodkować
– napastnicy szukają miejsca dla prostopadłego podania
– kreowanie miejsca do gry pomiędzy linią pomocy, a obroną przeciwnika

Ćwiczenie 2
11 vs 11 – 45 minut

Powyższe schematy zostaną teraz wykorzystane w trakcie gry, która zostaje podzielona przez trenera na trzy części, tak by każdy z nich został odpowiednio przećwiczony.

To wszystko w czwartkowy dzień treningowy, na następną część cyklu o trenerze Serie A zapraszamy w piątek 21 czerwca!

Autor: Enzo Misuraca
Tłumaczenie: Ouh_yeah

Źródło: www.forzaitalianfootball.com

Dołącz do redakcji JuvePoland! Dla każdego fana Juve znajdzie się miejsce!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacja zwrotna
Zobacz wszystkie komentarze