#FINOALLAFINE

160 mln € zysków kapitałowych

Juventus ma osiągnąć zyski kapitałowe w wysokości 160 milionów euro w roku budżetowym 2019/20, jest to najwyższy wynik w historii klubu.

Dziennikarz ds. finansów klubów sportowych w La Gazzetta dello Sport, Marco Iaria, podkreśla, że ​​niedawna sprzedaż Miralema Pjanicia spowoduje, że Juve wygeneruje najwyższy zysk kapitałowy ze sprzedaży zawodników w erze Andrei Agnellego, z łączną plusvalenzą przekraczającą 160 milionów euro, co będzie rekordem klubu.

Niedawna wymiana Arthur – Pjanić z Barceloną ma szczególne znaczenie z księgowego punktu widzenia, chociaż nie będzie transferu środków, z wyjątkiem nadwyżki w wysokości 12 mln, którą Juve będzie musiało dopłacić Hiszpanom. 72 mln za Brazylijczyka – 60 mln za Bośniaka, który generuje w ten sposób zysk kapitałowy w wysokości około 47 mln euro (koszt rezydualny 13 mln), co daje dodatni efekt księgowy w wysokości 41,8 mln bez wkładu solidarnościowego i opłat dodatkowych.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to drugi najwyższy zysk kapitałowy pod przewodnictwem Andrei Agnellego. Pierwszym był ten uzyskany ze sprzedaży Paula Pogby do Manchesteru United w 2016 r. 96 mln, zmniejszone do 73 po wypłaceniu prowizji i składek. W historii Juventusu operacja Pjanić znajduje się na najniższym stopniu podium, za Pogbą i Zinedine Zidanem, sprzedanym w 2001 r. Realowi Madryt z zyskiem kapitałowym w wysokości 70 mln. Chcąc dziś zdyskontować ceny w oparciu o przeszacowanie Istat, zysk kapitałowy za Zidane byłby wart 104 miliony euro, więc ostatecznie wyprzedziłby Pogbę. Bonucci (38 milionów euro) zajmuje czwarte miejsce, Filippo Inzaghi i Vidal (31 milionów euro) piąte.

Juve U-23. W ciągu ostatnich kilku dni Fabio Paratici wdrożył niektóre „umowy poboczne” dotyczące graczy z Primavery i drugiego zespołu. Niektóre operacje, bez przepływu gotówki, mają charakter czysto księgowy, ale operacje drugiej drużyny zaczynają tworzyć wartość, oferując doświadczenie w profesjonalnej piłce nożnej młodym piłkarzom w wieku 20-21-22 lat, którzy są przydatni w wymianach na innych zdolnych zawodników.

Projekt drużyny U-23 jest średnioterminowy i ma również na celu “produkowanie” zawodników, by ci byli gotowi do gry w pierwszym zespole. Ten drugi krok jeszcze się nie zmaterializował, tymczasem zespół U-23 zdobył swoje pierwsze trofeum, Puchar Włoch Serie C. Jeśli chodzi o rynek, już teraz transfery Muratore i Matheusa Pereiry dały klubowi 14 milionów euro zysków kapitałowych. Do tego dodać trzeba piłkarza Primavery, Pablo Moreno, ściągniętego z Barcelony za 700 tysięcy euro (w wymianie z Manchesterem City za Felixa Correę, wartej 10 milionów euro), Mavididi ( do Montpellier, zysk kapitałowy w wysokości 6 mln) i Sene (do Bazylei, około 4 mln). Obliczając już oficjalne transfery, w tym roku Juventus odnotował do tej pory 146 milionów euro zysków kapitałowych, wśród których wyróżnia się oprócz Pjanicia, Cancelo (20 milionów euro), Keana (27 mln) i Emre Cana (15 mln). Jest to już rekord w historii Juventusu – więcej niż zebrano w latach 2016-17 roku z rekordowej sprzedaży Pogby, a przy transakcjach w ubiegłym tygodniu suma z sezonu 2019-2020 przekroczy 160 milionów euro.

Cenne przychody w celu złagodzenia efektów Covid-19. Strata w budżecie na lata 2019–2020 nadal będzie znaczna, ale zostanie złagodzona dzięki zyskom kapitałowym i oszczędnościom w wynagrodzeniach w wysokości 90 mln euro na mocy umowy między klubem a zespołem.

Z drugiej strony, nawet jeśli Juventus znów zacznie nowe rozgrywki, to zanotuje bardzo silne spadki obrotów. Szacowany brak wpływów z Allianz Stadium wynosi 15-25 milionów euro, nie tylko na sprzedaż biletów, ale też wszystkie dodatkowe działania (muzeum zostanie ponownie otwarte wkrótce), w tym także poza dniem meczowym (łączny przychód z dnia niemeczowego wynosi rocznie 3 miliony euro).

Kolejnym sektorem szczególnie dotkniętym jest merchandising, którym zarządza klub. Roczny obrót wynosi ponad 40 milionów euro. Osobna część dotyczy dochodów telewizyjnych. Jako że Serie A i Liga Mistrzów są rozgrywane w kolejnym roku finansowym, pozbawi to budżet 2019-20 ważnego elementu krajowych i europejskich praw telewizyjnych (w postaci nagród UEFA). Dlatego konieczne było wdrożenie szeregu środków rachunkowych, biorąc pod uwagę, że zarządzanie rachunkiem zysków i strat Juventusu już cierpiało (strata 40 mln euro w latach 2018–19, 50 w pierwszej połowie tego sezonu) po dużych wydatkach w ostatnich latach.

Przed wybuchem pandemii Juventus dokonał ogromnego podwyższenia kapitału o 300 milionów euro, co nieumyślnie ma tę zaletę, że zapewniło Juventusowi pieniądze na ten bardzo ciężki okres. Ta niezwykła operacja, początkowo mająca na celu przekazanie amunicji do globalnego planu rozwoju na lata 2019–24, z myślą o dokonaniu wielkiej inwestycji w wielką gwiazdę, która miała zastąpić Ronaldo, stała się tarczą przed wirusem, barierą dla kryzysu gospodarczego. Teraz priorytetem jest utrzymanie się na szczycie, liczenie szkód, ograniczania ich do minimum i ponowne uruchomienie planu wzrostu.

2
Dodaj komentarz

Zaloguj się żeby komentować
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi
0 Subskrybenci
 
Najaktywniejszy komentarz
Najciekawsze odpowiedzi
2 Autorzy komentarzy
Luque10kynias Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kynias
Użytkownik
kynias

Czyli projekt Juve U23 to tak naprawdę maszynka do robienia pieniędzy, a nie platforma do ogrywania młodych i zdolnych graczy.

Luque10
Użytkownik
Luque10

Dokładnie tym jest, mało tego, sprawdza się bardzo dobrze.

Najnowsze aktualności

Pirlo: Musimy lepiej kontrolować mecze

Inzaghi: Mogliśmy wygrać

Benevento-Juventus 1:1 (1:1)

Paratici: Dybala? Rok temu było to samo z de Ligtem

Składy na Benevento-Juventus

Inzaghi: Pirlo nie zaskoczył mnie nową rolą

Pirlo: Benevento to twardy zespół

Przegląd prasy 28.11.2020

Kłótnia o Arthura

37 Campioni D'Italia