Hiszpania w półfinale Euro

Euro 2021 Final Lm 27 Czerwca

W regulaminowym czasie gry pierwszego ćwierćfinału Euro 2020 był remis 1-1, a dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, dlatego do wyłonienia półfinalisty turnieju potrzebne były rzuty karne, w których lepsi okazali się Hiszpanie.

Wynik otworzył Jordi Alba, gdy po rzucie rożnym piłka znalazła się pod jego nogami, a ten bez zastanowienia uderzył zza pola karnego. Piłka odbiła się od Denisa Zakarii i wpadła do bramki obok bezradnego Yanna Sommera. Trafienie zostało zaliczone jako bramka samobójcza. W 54. minucie z boiska zszedł Alvaro Morata, który niestety zaliczył dosyć bezbarwny występ. W 68. minucie po serii błędów i nieporozumień w obronie Hiszpanii w pole karne piłkę podał Remo Freuler, a kapitan Szwajcarów, Xherdan Shaqiri z najwyższym spokojem doprowadził do wyrównania.

Bramka na 1-1 spowodowała, że Helweci nabrali wiatru w żagle i przez kilkanaście minut sprawiali kłopoty drużynie Luisa Enrique. Z biegiem kolejnych minut Hiszpanie zaczęli przejmować kontrolę i wydawało się, że kwestią czasu jest strzelenie przez nich gola. W 78. minucie czerwoną kartkę otrzymał Remo Freuler, który w akcji, która nie niosła za sobą zagrożenia, brutalnie sfaulował Gerarda Moreno. Jedna noga trafiła w łydkę, a druga w kostkę. Sędzia był na tyle blisko, że bez zastanowienia wykluczył Szwajcara z boiska.

Mimo gry w osłabieniu wynik nie uległ zmianie i doszło do dogrywki. Szwajcarzy w kolejnych minutach grali bardzo mądrze, oszczędzali siły i skracali pole gry. Mimo skupienia się na grze obronnej potrafili stworzyć kilka okazji strzeleckich. Hiszpanie z kolei razili nieskutecznością i słabym wykończeniem akcji. Mimo sporej przewagi (posiadanie piłki 28% – 72%) nie zdołali strzelić kolejnego gola i o wyniku spotkania zadecydowały karne.

W konkursie jedenastek lepsi okazali się Hiszpanie, którzy mimo, że po pierwszej kolejce przebywali 0-1, ostatecznie wygrali 3-1:

1. 1-0 Gavranovic (+), Busquets (x)
  2. 1-1 Schaer (x), Olmo (+)
  3. 1-1 Akanji (x), Rodri (x)
  4. 1-2 Vargas (x), Moreno (+)
  5. 1-3 – Oyarzabal (+)

W półfinale Euro 2020 Hiszpanie zagrają ze zwycięzcą meczu Belgia-Włochy.