Włosi w finale Euro 2020!

Reprezentacja Włoch wygrała po konkursie rzutów karnych z Hiszpanią i awansowała do finału Mistrzostw Europy 2020! W regulaminowym czasie gry padł wynik 1:1 po bramkach Federico Chiesy i Alvaro Moraty. W dogrywce nie było zmiany wyniku, dlatego doszło do karnych, w których mylili się Locatelli, Olmo i Morata.

Już w trzeciej minucie Barella trafił piłką w słupek, ale akcja była po spalonym. Wydawało się, że Włosi nadal będą atakować, jednak przez następny kwadrans nie potrafili przebić się przez środek pola. Następnie stopniowo gra zaczęła się wyrównywać, aż w 20. minucie Barella miał szansę uderzyć z linii pola karnego na pustą bramkę, jednak rywale nie dali mu miejsca na oddanie strzału. Włosi byli wyraźnie zaskoczenia postawą rywala, który zmusił ich do grania z kontrataków. Mimo obrazu gry, w którym Hiszpanie są częściej przy piłce, drużyna Manciniego zdawała się kontrolować sytuacje, ale ostatecznie po obu stronach zabrakło konkretów i po pierwszej połowie mieliśmy bezbramkowy wynik.

W drugiej połowie obraz gry się nie zmienił, Włosi cierpliwie czekali na okazję do zdobycia bramki, która natrafiła się w 59. minucie. Po ataku Hiszpanii piłka wpadła w ręce Donnarummy, który bardzo przytomnie szybko wyrzucił ją pod nogi Verattiego i tak rozpoczął się kontratak. Piłka poszła jak po sznurku do Lorenzo Insigne, ten podał do Immobile, którego ubiegł obrońca, a do bezpańską futbolówkę przejął Federico Chiesa i z linii pola karnego pięknym, mierzonym strzałem zdobył gola na 1:0. Włosi po bramce nie poszli za ciosem i odrobinę się cofnęli, co dało miejsce do szukania szczęścia drużynie Hiszpanii. Na dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry, Morata, który wszedł na boisko w 62. minucie, zdobył wyrównującego gola. Alvaro dostał piłkę w środku pola, bardzo przytomnie przyśpieszył, podał do Daniela Olmo, który od razu oddał mu piłkę i przy asyście sześciu zawodników Morata znalazł się w sytuacji sam na sam i położył Donnarumme, 1:1.

W dogrywce gra nie uległa zmianie, Hiszpanie byli częściej przy piłce (36%-64%), a Włosi czekali na swoje okazje. Jedna z nich natrafiła się w 110. minucie, jednak gol po strzale Berardiego nie został uznany z powodu spalonego. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, dlatego konieczne były rzuty karne, w których lepsi okazała się drużyna Roberto Manciniego:

1. 0-0 Locatelli (x), Daniel Olmo (x)
  2. 1-1 Belotti (+), Moreno (+)
  3. 2-2 Bonucci (+), Alcantara (+)
  4. 3-2 Bernardeschi (+), Morata (x)
  5. 4-2 Jorginho (+)

Hiszpanie mogą czuć ogromny niedosyt, ponieważ wielokrotnie mogli strzelić zwycięskiego gola. Mieszanie uczucia można mieć po tym meczu w stosunku do Alvaro Moraty, który najpierw przedłużył piękną bramką nadzieje drużyny Luisa Enrique, a następnie po raz drugi na tym turnieju zmarnował rzut karny.

Na boisku oglądaliśmy aż pięciu zawodników Starej Damy. Bonucci (wykorzystany rzut karny) i Chiellini rozegrali całe spotkanie, Chiesa (gol, wybrany piłkarzem meczu) został w 107. minucie zmieniony przez Bernardeschiego (wykorzystany rzut karny), a Morata wszedł na boisku w 62. minucie (gol i zmarnowany rzut karny).

Włochy – Hiszpania 1:1 (k: 4:2)
60′ Chiesa – 80′ Morata (asysta Olmo)

Włochy (4-4-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (74′ Toloi) – Barella (85′ Locatelli), Jorginho, Verratti (74′ Pessina) – Insigne (85′ Belotti), Chiesa (107′ Bernardeschi), Immobile (61′ Berardi).

Hiszpania (4-4-3): Simon – Azpilicueta (85′ Marcos Llorente), Laporte, Garcia (109′ Pau Torres), Alba – Koke (70′ Rodri), Busquets (106′ Alcantara), Pedri – Ferran Torres (62′ Morata), Oyarzabal (70′ Moreno), Olmo