Półroczne sprawozdanie finansowe Juventusu – sezon 2023/2024
Juventus opublikował sprawozdanie finansowe za półrocze sezonu 2023/2024. Klub zamyka półrocze ze stratą 95,1 mln euro. Skąd taki wynik przybliża sprawozdanie finansowe opublikowane przez klub, z którego najważniejsze dane i informacje przeczytacie poniżej. Zapraszamy do lektury.
GŁÓWNE ISTOTNE ZDARZENIA W PÓŁROCZU OBROTOWYM 2023/2024
Dla prawidłowej interpretacji danych półrocznych należy pamiętać, że rok finansowy Juventusu nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, lecz obejmuje okres od 1 lipca do 30 czerwca, czyli okres, w którym rozgrywa się sezon piłkarski. Wyniki gospodarcze charakteryzują się silną sezonowością, typową dla branży, zdeterminowaną przede wszystkim udziałem w Serie A, kalendarzem wydarzeń sportowych oraz transferami.
Pierwsza połowa roku obrotowego 2023/2024 zamyka się stratą w wysokości 95,1 mln euro, co oznacza pogorszenie o 65,6 mln euro w porównaniu ze stratą w wysokości 29,5 mln euro odnotowaną w pierwszej połowie poprzedniego roku obrotowego. Pierwsza połowa bieżącego roku finansowego wykazała stratę wyższą o około 60 milionów euro w wyniku bezpośrednich skutków związanych z nieuczestniczeniem pierwszej drużyny w rozgrywkach UEFA.
W szczególności wzrost straty w pierwszym półroczu w porównaniu do wyniku odnotowanego w analogicznym okresie roku poprzedniego wynika w głównej mierze z niższych przychodów i dochodów na łączną kwotę 85,6 mln euro, głównie w związku z niższymi przychodami z tytułu praw audiowizualnych i średnich dochodów oraz niższymi dochodami z tytułu zarządzania prawami zawodników, częściowo skompensowanymi niższymi kosztami operacyjnymi, amortyzacją i rezerwami na łączną kwotę 22,1 mln euro.
W odniesieniu do przychodów z meczów oraz sprzedaży produktów i licencji należy zauważyć, że uległy one zmniejszeniu w związku z nierozgrywaniem meczów pucharowych UEFA. W przypadku braku tego efektu obie pozycje prezentowałyby poprawę w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. W związku z tym przychody i dochody za pierwszą połowę roku 2023/2024 wynoszące 190,6 mln euro spadły o 31,0%.
Na podstawie projektu sprawozdania finansowego Juventusu, źródło .
Koszty operacyjne i opłaty za I półrocze 2023/2024 r. wynoszące 205,5 mln euro spadły o 2,4% w porównaniu do kwoty 210,6 mln euro za analogiczny okres poprzedniego roku obrotowego, głównie ze względu na niższe koszty personelu rejestrowanego i niższe koszty usług obcych (związane głównie ze zmniejszeniem kosztów zarządu płaconych podmiotom trzecim w związku z organizacją obozów letnich oraz kosztów prawnych związanych z toczącymi się postępowaniami).
Amortyzacja i dewaluacja praw do zawodników wynosi 60,1 mln euro. Spadek w porównaniu do kwoty 74,6 mln euro w pierwszym półroczu roku obrotowego 2022/2023. Kapitał własny netto klubu na dzień 31 grudnia 2023 r. wyniósł 74,0 mln euro, co oznacza wzrost o 31,9 mln euro w porównaniu do salda wynoszącego 42,1 mln euro na dzień 30 czerwca 2023 r. w wyniku wpłat dokonanych na przyszłe podwyższenia kapitału w ciągu półrocza (127 mln euro), częściowo skompensowana stratą za dany okres (95,1 mln euro). Dług finansowy netto na dzień 31 grudnia 2023 r. wyniósł 326,8 mln euro i spadł w okresie półrocza w porównaniu do wartości 339,9 mln euro na 30 czerwca 2023 r. o 13,1 mln euro ze względu na dodatnie przepływy pieniężne za ten okres. Oczekuje się, że przepływy pieniężne w drugiej połowie roku będą również dodatnie, co w konsekwencji doprowadzi do znacznego zmniejszenia zadłużenia finansowego netto.
Na podstawie projektu sprawozdania finansowego Juventusu, źródło .
Podwyższenie kapitału
W dniu 19 lutego 2024 roku spółka przystąpiła do spłaty wyemitowanej w 2019 roku obligacji niewymiennej na kwotę 175 mln euro powiększoną o około 5,9 mln euro naliczonych odsetek. Spółka zakończyła spłatę kredytu obligacyjnego przy wykorzystaniu środków finansowych pochodzących z linii bankowych pochodzących z linii faktoringowych średnioterminowych, które przewidują cesję z zajęciem przyszłych wpływów związanych z prawami audiowizualnymi rozgrywek Serie A.
W dniu 6 października 2023 roku zarząd spółki zatwierdził m.in. aktualizację planu wieloletniego na lata obrotowe 2023/2024 – 2026/2027. Rada Dyrektorów w dniu 6 października 2023 r. określiła wytyczne dotyczące manewru wzmocnienia kapitału poprzez obniżenie, bez uprzedniego zerowania, kapitału do ustawowego minimum i jednoczesne podwyższenie kapitału zakładowego, za opłatą, do łącznych maksymalnych kwot € 200 milionów. Większościowy akcjonariusz EXOR N.V. wyraził swoje poparcie dla operacji podwyższenia kapitału, zobowiązując się do objęcia przypadającego mu udziału w wysokości około 63,8%, wyrażając jednocześnie chęć dokonania wpłat na poczet przyszłego podwyższenia kapitału.
Kampania transferowa lato/zima oraz koszty
Operacje zakończone w pierwszej fazie kampanii transferowej 2023/2024, która trwała od 1 lipca do 1 września 2023 r., zaowocowały łącznym wzrostem zainwestowanego kapitału o 13,9 mln euro w wyniku przejęć i podwyżek o 20,8 mln euro oraz sprzedaży wynoszącej 6,9 mln euro. Operacje zakończone w drugiej fazie kampanii transferowej 2023/2024, która trwała od 2 stycznia do 1 lutego 2024 r., zaowocowały całkowitym wzrostem zainwestowanego kapitału o 6,8 mln euro w wyniku przejęć i podwyżek o 8,3 mln euro oraz sprzedaży za 1,5 mln euro. Zyski kapitałowe netto wygenerowane w wyniku sprzedaży za oba okresy wyniosły 15,8 mln euro.
Na podstawie projektu sprawozdania finansowego Juventusu, źródło .
Na podstawie projektu sprawozdania finansowego Juventusu, źródło .
*Leonardo Bonucci, Yannick Cotter, Alejandro Marques oraz Marko Pjaca rozwiązali kontrakty z klubem. Wartości w tabeli (Wartość księgowa) zostały zaksięgowane jako strata (minusvalenza). Wartości te wygenerowały negatywny wynik ekonomiczny i został rozliczone w całości w roku finansowym 22/23.
Na podstawie projektu sprawozdania finansowego Juventusu, źródło .
Ile to wszystko kosztuje?
Amortyzacja oraz pensje. Na podstawie sprawozdania finansowego oraz Calcio&Finanza, fot.JuvePoland
*Roczny koszt utrzymania. Na to składają się dwie rzeczy – Wartość księgowa roczna + pensja brutto. Tabela posegregowana od najwyższej wartości księgowej rocznej do najniższej. Do tego należy dodać wartości z tabeli poniżej, gdzie znajdują się piłkarze spoza pierwszego składu.
*Jak generować “plusvalenzę”? Przykład. Juventus otrzymuje latem ofertę 65 mln za Dusana Vlahovicia i ją przyjmuje. 65 mln euro – Pozostała wartość księgowa 30.06.2024 – amortyzacja opłat dla agenta = Plusvalenza. Przy takiej ofercie plusvalenza wyniosłaby około 22 mln euro.*
Amortyzacja oraz pensje. Na podstawie sprawozdania finansowego oraz Calcio&Finanza, fot.JuvePoland
Podsumowanie
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu przewiduje się, że wynik netto za rok obrotowy 2023/2024 będzie wykazywać wyższą niż w roku poprzednim stratę ze względu na wyżej wymienione istotne negatywne skutki – bezpośrednie i pośrednie – wynikające z braku udziału w rozgrywkach UEFA. W oparciu o aktualne prognozy wynik netto spółki po wyłączeniu powyższych negatywnych skutków, choć nadal ze stratą, wykazałby wyraźną poprawę w stosunku do poprzedniego roku obrotowego, przede wszystkim dzięki zdecydowanym działaniom strukturalnej racjonalizacji kosztów realizowanym począwszy od okresu pandemii. Oczekuje się, że zadłużenie finansowe netto na koniec roku ulegnie znacznemu zmniejszeniu w porównaniu do stanu na dzień 31 grudnia 2023 r., głównie w związku z zakończeniem operacji podwyższenia kapitału. Na koniec należy zaznaczyć, że plan na lata 23/24-26/27 przewiduje stopniową poprawę wyników ekonomiczno-finansowych w okresie obowiązywania założeń oraz osiągnięcie wyniku netto, a także dodatnich przepływów pieniężnych w roku obrotowym 2026/2027.