Trener Serie A – środa
Trener Serie A
Specjalnie dla wszystkich tych, którym wydaje się, że profesjonalni piłkarze i ich trenerzy spędzają codziennie na boisku kilka godzin, biegając w kółko i strzelając w kierunku bramkarza, JuvePoland ma przyjemność zaprezentowania cyklu “Trener Serie A”, który szczegółowo opisze jak przebiega treningowy tydzień u najlepszych fachowców ligi włoskiej. Eksperci portalu ForzaItalianFootball postarali się dokładnie odtworzyć każdy kolejny dzień w ośrodku treningowym.
Przeanalizowaliśmy już poniedziałek i wtorek .
Środa
Dwadzieścia minut zostanie poświęcone na obejrzenie fragmentów ostatniego meczu rywala, a zaraz po tym około 10 minutowy materiał o strategiach ataku i obrony przeciwnika. W tej chwili piłkarze poznają dokładnie mocne i słabe strony swoich najbliższych rywali, oraz wskazówki jak to wykorzystać. Ostatnich kilka minut tej sesji to zlepek ostatnich bramek traconych przez oponentów mający przekonać piłkarzy, że ich rywale są do pokonania.
Na boisku – sesja poranna
Rozgrzewka: 12 – 15 minut
Zawodnicy będą się rozgrzewać kilkoma rodzajami biegów na obszarze 50 metrów. Później wykonają szybką mieszankę bardziej dynamicznych i bardziej statycznych ćwiczeń rozciągających.
Ćwiczenie 1: 11 vs 0 – 15 minut
Trener zabiera najbardziej prawdopodobną jedenastkę wyjściową na kolejny mecz i pokaże im kilka schematów, których będzie oczekiwał na boisku w trakcie meczu. Przy tym ćwiczeniu nie będzie żadnych rywali. Jedenastka będzie próbowała “na sucho” wykonywać odpowiednie zagrania z trenerem, który krąży gdzieś pomiędzy nimi wykrzykując uwagi co do pozycji zajmowanych przez piłkarzy i ich poruszania się po murawie.
Ćwiczenie 2: Taktyczna obrona po stracie piłki – 12 minut
Obrońcy muszą poruszać się zależnie od swoich przeciwników, żeby spróbować ich powstrzymać od strzelenia gola. Wszyscy zawodnicy nie mogą wyjść poza swój sektor boiska. Ćwiczenie rozpoczyna się kiedy dwójka napastników stoi w linii z obrońcami (schemat 1). Później następuje zmiana i na środku napastnik ma obrońcę za swoimi plecami (schemat 2)
Cele drużynowe ćwiczenia: a) krycie przestrzeni b) równowaga i współpraca defensywna c) pułapki ofsajdowe
Cele indywidualne ćwiczenia: a) czytanie gry b) naciskanie na rywala ograniczające jego miejsce i czas przy piłce
Warunki ćwiczenia: a) gracze mogą bronić tylko w swoim wyznaczonym sektorze
Obszar ćwiczenia to połowa pełnowymiarowego boiska
Modyfikacje: – obrońcy mogą wychodzić poza swoje sektory, jeśli kryty przez nich rywal to zrobi – obrońcy muszą wymienić 5 podań po odebraniu piłki
Ćwiczenie 3: Taktyczna obrona przy posiadaniu piłki – 12 minut
Obrońcy uczą się jak operować piłką w ich strefach obronnych. Na schemacie 3 prawy obrońca zagrywa piłkę za plecy najbliższego środkowego obrońcy, który ją przyjmuje i prowadzi przed sobą biegnąc do przodu. W tym samym czasie drugi środkowy cofa się nieco, żeby asekurować na wypadek straty piłki. Jeśli wszystko jednak jest w porządku i piłka opuściła niebezpieczną strefę, on również wychodzi do przodu, żeby otrzymać podanie od swojego kolegi. Następnie piłka jest posłana do lewego obrońcy, który wprowadza ją do akcji ofensywnej.
Tak samo, jak piłka krąży po obwodzie obrony, tak samo obrońcy powinni się odpowiednio wycofywać i wychodzić do przodu.
Cele ćwiczenia: a) szybka wymiana piłki w linii obronnej b) asekuracja kolegów c) wyjścia do przodu d) podniesienie umiejętności technicznych obrońców
Warunki ćwiczenia: – maksymalnie trzy kontakty z piłką
Obszar ćwiczenia to połowa pełnowymiarowego boiska.
Modyfikacje: – pomocnik do wsparcia – rywal dla zwiększenia realizmu – bez limitu kontaktów z piłką – piłka musi przejść najpierw prawą, wrócić i przejść lewą
Ćwiczenie 4
Fitness, plyometryka – 25 minut. O dokładnej formie tego ćwiczenia decyduje trener fitnessu.
Ćwiczenie 5: Atak napastników i pomocników przy posiadaniu piłki – 25 minut
Trzech pomocników podaje między sobą piłkę szukając możliwości posłania futbolówki do trequartisty, który postara się podać prostopadle do jednego z napastników, lub poczeka, aż drugi podejdzie blisko żeby zagrać krótko do niego i pobiec w pole karne. Na schemacie drugim widzimy pomocnika podającego piłkę do najbardziej oddalonego napastnika. Ten posyła ją do trequartisty, który biegnie w kierunku bramki, lub zagrywa szeroko do drugiego napastnika, który znalazł wolną przestrzeń. Wariantów tego ćwiczenia jest sporo.
Cele ćwiczenia: a) poprawa timingu b) podania penetrujące i szerokie c) synchronizacja zachowań piłkarzy
Cele dla drużyny: – synchronizacja pomocników z napastnikami
Cele indywidualne: – poprawa techniki – wykańczanie akcji
Warunki ćwiczenia: – maksymalnie dwa kontakty z piłką
Obszar ćwiczenia to połowa pełnowymiarowego boiska
Modyfikacje: – po wykonaniu pożądanych ruchów, zawodnik musi wrócić na pozycję początkową najszybciej jak to możliwe – dwóch przeciwników dla większego realizmu – gra improwizowana, bez konkretnego schematu – więcej niż dwa kontakty z piłką
Ćwiczenie 6
Fitness, plyometryka – 25 minut. O dokładnej formie tego ćwiczenia decyduje trener fitnessu.
Na boisku – sesja popołudniowa
Ćwiczenie 7: Technika – 25 minut.
Połowa piłkarzy zostaje rozstawiona w okręgu i podaje między sobą piłkę, kiedy reszta jest w środku. Zawodnicy w środku muszą podchodzić do piłkarza z kręgu mającego piłkę przy nodze i wykonać zagranie wykrzyczane przez trenera (głowa, wolej, przyjęcie na klatkę itd), następnie podać piłkę do innego zawodnika z kręgu i znów powtórzyć zagranie.
Cele ćwiczenia: a) poprawa techniki określonych zagrań b) poprawa czucia przestrzeni do gry c) poprawa atletyki
Warunki ćwiczenia: – zwiększa się tempo wykonywania – trener losowo zmienia typ zagrania
Modyfikacje: – gracz decyduje jakie zagranie wykonuje
Ćwiczenie 8: Krótki mecz z określonymi warunkami – 12 minut.
Może być to limit kontaktów z piłką, zdobywanie bramek tylko głową, bramki tylko z woleja, bramki strzelane z dystansu, gra na posiadanie piłki itd.
Ćwiczenie 9 : Poprawa pressingu – 15 minut
Gracze są podzieleni na trzy drużyny (czarni, biali i czerwoni). Piłka jest podawana pomiędzy zawodnikami jednej drużyny (czarni), a trener wywołuje kolejną (czerwoni) i wezwana drużyna musi szybko podbiec do rywali i założyć skuteczny pressing, tak żeby tamci nie zdołali wymienić od tego momentu 6 kolejnych podań.
Jeśli im się uda, przegrywająca drużyna (czarni) musi podbiec do białych, którzy teraz mają piłkę i założyć im pressing. Jeśli nie uda się białym wymienić 6 podań, podbiegają do czerwonych, którzy teraz próbują zrobić to samo.
Cele ćwiczenia: a) gubienie krycia i utrzymywanie się przy piłce b) naciskanie na rywala c) zmiana nastawienia, zależnie od sytuacji w grze (z piłką, bez)
Warunki ćwiczenia: – nieograniczona liczba kontaktów z piłką – trener podaje piłkę do stref
Obszar ćwiczenia to 50m x 30m. Strefy pressingu mają po 15m x 30m.
Modyfikacje: – zmiana liczby graczy – zmiana wymiarów boiska – dodatkowa piłka
Ćwiczenie 10: Gierka 5 na 5 z graczami wspomagającymi – 15 minut
Drużyny starają się strzelić gola jak najszybciej, opierając się na indywidualnej technice lub swoimi wspomagającymi rozstawionymi poza boiskiem na atakowanej połowie. Wspomagający powinni być wykorzystywani tylko jeśli trudno znaleźć możliwość podania do kolegi na boisku, albo jeśli pomoże Ci to zdobyć szybko gola. Wspomagający mają tylko jeden kontakt z piłką.
Cele ćwiczenia: a) kreowanie sytuacji strzeleckich używając pomocy innych i najszybciej jak to możliwe b) poprawa szybkości i intensywności gry ofensywnej c) gubienie krycia
Warunki ćwiczenia: – wspomagający mają tylko jeden kontakt z piłką – gracze mają maksymalnie trzy kontakty z piłką – gol strzelony po asyście wspomagającego jest punktowany podwójnie – wymiana zawodników co 90 sekund
Obszar ćwiczenia to 32 m x 32 m.
Modyfikacje: – zmiana liczby graczy – zmiana wymiarów boiska
To już koniec środy, jako jednego z najbardziej intensywnych dni treningów. Jutro odbędzie się tylko sesja popołudniowa, zapraszamy serdecznie!
Autor: Enzo Misuraca Tłumaczenie : Ouh_yeah
Źródło: www.forzaitalianfootball.com