Sąd Apelacyjny FIGC przedstawił uzasadnienie wyroku
Fot. JuvePoland
“Vincere non è importante, è l‘unica cosa che conta” – fraza, której autorem był Gianpiero Boniperti, ostatnio jest tylko wspomnieniem miesięcy pełnych sukcesów Juventusu na wszystkich polach. Piłkarze nie prezentują ducha zespołu, którego charakterystyką była konsekwencja i wola zwycięstwa. Jednak trudno myśleć o sukcesach na boisku, gdy władze ligi odbierają ciężko wywalczone punkty, a przyszłość niepewna.
Najpierw Juventus został uniewinniony w kwestii plusvalenzy, ale prokurator FIGC zażądał drugiego procesu po ujawnieniu nowych dokumentów z dochodzenia prokuratury w Turynie. Wyrok sądu: minus 15 punktów i kary dla działaczy.
Po szoku spowodowanym odjęciem punktów i oczywistym spadku w tabeli, kibice oraz całe środowisko Juventusu oczekiwali uzasadnienia wyroku. Dzisiaj sąd apelacyjny przy włoskiej federacji ujawnił argumentację.
Agencja prasowa ANSA podała, że wyrok opierał się na stwierdzeniu, że klub dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego, gdzie duże znaczenie miały waga przewinienia oraz powtarzający się i długotrwały jego charakter.
Wina Starej Damy została stwierdzona przez sąd na podstawie “dokumentacji dyrektorów klubu, mającej wartość wyznaniową oraz na podstawie odpowiednich rękopisów, jednoznacznych przechwyconych rozmów i dalszych dowodów związanych z ukrywaniem dokumentacji, a nawet manipulowaniem fakturami“.
“Jeśli chodzi o sankcje, Trybunał wziął pod uwagę szczególną wagę oraz powtarzalny i długotrwały charakter naruszenia oraz intensywność i dyfuzja świadomości sytuacji w rozmowach między menedżerami FC Juventus S.p.A.
W obliczu tych faktów, radykalnie różnych ze względu na imponującą liczbę dokumentów otrzymanych z prokuratury w Turynie, podkreśla się celowość leżącą u podstaw zmian operacji transferowych i ich wartości“.
W akcie oskarżenia śledczy Giuseppe Chiné domagał się odjęcia Starej Damie dziewięciu ligowych punktów oraz zawieszenia członków zarządu, którzy w tamtym czasie decydowali o funkcjonowaniu Bianconerich.
Sędzia okazał się jednak bardziej surowy. Zgodnie z jego wyrokiem Juventus straci aż piętnaście oczek, a działacze otrzymali następujące kary:
Fabio Paratici – 30 miesięcy zawieszenia
Andrea Agnelli – 24 miesiące zawieszenia
Maurizio Arrivabene – 24 miesiące zawieszenia
Federico Cherubini – 16 miesięcy zawieszenia
Pavel Nedved – 8 miesięcy zawieszenia
Warto dodać, że pozostałe kluby, którym FIGC stawiała podobne zarzuty, czyli Sampdoria, Empoli, Genoa, Parma, Pisa, Pescara, Pro Vercelli i Novara, zostały uniewinnione.
Klubowi przysługuje odwołanie (w ciągu 30 dni) do Kolegium Gwarancyjnego Sportu w zakresie Kodeksu Wymiaru Sprawiedliwości Sportowej. Miejmy nadzieję, że zarówno prawnicy w salach sądowych, jak i piłkarze na boisku przypomną sobie słowa Bonipertiego, a także inne motto związane z klubem: Fino Alla Fine Forza Juventus.