Kartka z kalendarza – 20 kwietnia 1983, Juventus wywozi z Łodzi zwycięski remis

Kartka Z Kalendarza 20 Kwietnia 1983 Juventus Wywozi Z Lodzi Zwycieski Remis

Dziś już naprawdę cofniemy się w czasy, które mogą pamiętać tylko najstarsi kibice Juventusu. Równo 40 lat temu Stara Dama przyjechała na mecz półfinału ówczesnego Pucharu Europy do Polski, by zmierzyć się z łódzkim Widzewem.

W drodze do półfinału Juventus uporał się z duńskim Hvidovre IF, a także Standardem Liège oraz Aston Villą. Łodzianie z kolei wyeliminowali Hibernians FC, Rapid Wiedeń oraz Liverpool. Obydwie drużyny naszpikowane były wielkimi piłkarzami. W barwach Widzewa występowali wówczas między innymi Józef Młynarczyk czy Włodzimierz Smolarek. Juventus z kolei to istna plejada gwiazd, wówczas ekipa z Italii była chyba na papierze absolutnie najmocniejsza na świecie. Świeżo upieczeni mistrzowie świata Dino Zoff, Claudio Gentile, Gaetano Scirea czy Paolo Rossi wspomagani najlepszymi piłkarzami z poza Włoch: Michelem Platinim oraz Zbigniewem Bońkiem, który zaledwie rok wcześniej przeniósł się do Juventusu właśnie z Widzewa.

Stara Dama przyjechała do Łodzi w świetnych nastrojach. W pierwszym meczu rozegranym dwa tygodnie wcześniej, Juventus pokonał Widzew 2-0 po golach Tardellego i Bettegi. W Łodzi również jako pierwsi bramkę strzelili Bianconeri. Środkiem kapitalnie przedarł się Platini, zagrywając świetną piłkę za linię obrony do Paolo Rossiego. Król strzelców mundialu 1982 strzałem z pierwszej piłki pokonał Młynarczyka i Juventus z przewagą trzech bramek spokojnie mógł grać w dalszej części spotkania. Rozluźnienie i ambitna gra Widzewa doprowadziła co prawda do straty dwóch bramek w drugiej połowie, ale ostatecznie w 82. minucie kapitalnym rajdem popisał się Zbigniew Boniek. Polaka w polu karnym faulował Józef Młynarczyk, a sprawiedliwość z jedenastu metrów wymierzył sam Michel Platini, ustalając wynik meczu. Niewiele brakowało, by to wielkie święto piłki skończyło się kompromitacją i walkowerem na korzyść gości z Turynu. Mecz został przerwany po tym, jak butelką rzuconą z trybun uderzony został sędzia liniowy. Przerwa trwała blisko 20 minut, ale ostatecznie delegat UEFA i arbiter główny pozwolili na dokończenie zawodów.

Skład Juventusu w meczu z Widzewem 20 kwietnia 1983 roku (trener Giovanni Trapattoni):
Dino Zoff – Claudio Gentile, Sergio Brio, Gaetano Scirea, Antonio Cabrini, Massimo Bonini, Michel Platini, Marco Tardelli, Zbigniew Boniek, Paolo Rossi, Domenico Marrocchino

Jak to często miało miejsce w historii Juventusu, piękna przygoda w Pucharze Europy 1982/1983 zakończyła się smutnym finałem. Faworyzowani Bianconeri w finale rozgrywanym na Stadionie Olimpijskim w Atenach przegrali z Hamburgerem SV 0-1. Ostatecznie marzenia o zwycięstwie w najważniejszych klubowych rozgrywkach w Europie zostały odłożone w czasie.