Podsumowanie sezonu (2): Dragusin i Frabotta

Radu Dragusin i Gianluca Frabotta to druga para zawodników, której chcemy się przyjrzeć w kontekście minionego sezonu. Obaj zawodnicy wywodzą się z drużyny U-23, przez co ich obecność w kadrze meczowej spotykała się z wielkim entuzjazmem kibiców Juventusu.
W pierwszej części omawialiśmy postaci De Sciglio i Douglasa Costy.

Radu Dragusin

Środkowy obrońca / 19 lat / 232 minuty / 4 mecze (2) / 0 goli / 0 asyst

Rumuński talent po dwóch sezonach spędzonych w drużynach młodzieżowych, dostał kilka szans na grę w dorosłej kadrze Juventusu od Andrei Pirlo. Radu był sprawdzany przede wszystkim w meczach Coppa Italia rozgrywając pełne 120 minut z Genoą, za które otrzymał bardzo dobre recenzje.

Pirlo obdarzył go również zaufaniem w ćwierćfinale Pucharu Włoch, w którym rozegrał pełen mecz przeciwko SPAL. Poza tym zaliczył minutę w ligowym starciu z… Genoą oraz 21 minut w meczu Ligi Mistrzów z Dynamem Kijów. Od października do grudnia Rumun zmagał się z koronawirusem a potem urazem mięśniowym. Rozegrał 10 spotkań w rezerwach Juventusu, regularnie zasiadając też na ławce rezerwowych pierwszego składu.

Po udanych występach w Coppa Italia na wokandzie stanął temat nowej umowy dla Dragusina. Radu oraz jego agent stawiali mocny nacisk na wizję rozwoju tego piłkarza w barwach Starej Damy. Trwające kilka tygodni negocjacje zakończyły się szczęśliwie dla obu stron – 9 kwietnia Dragusin przedłużył kontrakt do 2025 roku.

Ciekawostka: Dragusin spędził na boiskach Serie A w tym sezonie 4 minuty (wszedł w 90′ meczu z Genoą), podczas których dwukrotnie faulował.

Ciekawie rysuje się przyszłość tego zawodnika w Juventusie. Z jednej strony Max Allegri nie jest znany z tego, że dobrze wdraża do zespołu młodych zawodników, a więc rumuńskiego stopera może czekać wypożyczenie do słabszego zespołu, gdzie miałby szanse na regularną grę. Z kolei z drugiej strony, nasz nowy-stary coach ciepło wypowiadał się w ostatnich dniach o Chiesie, Kulusevskim czy Demiralu, a więc są szanse, iż w tym elemencie wpisze się w strategię odmładzania składu, realizowaną od 2 lat przez włodarzy Bianconerich. Dragusinowi mogłoby pomóc odejście Chielliniego, lecz wątpliwe jest aby był w stanie na tym etapie swojej kariery wygrywać rywalizację z de Ligtem, Bonuccim i Demiralem. Stawiam na jego wypożyczenie – a wy?

Nota LGDS: Bez ocen (wszedł w 90. minucie meczu z Genoą, dlatego zaliczona została jedna minuta, a nie faktyczne cztery).
Moja ocena: 6 za niezłe mecze w Coppa Italia.

Gianluca Frabotta

Lewy obrońca / 21 lat / 767 minut / 17 meczów (9) / 1 gol / 1 asysta

21 letni Włoch był na początku sezonu częstym wyborem Andrei Pirlo. Nasz były trener wielokrotnie zachwalał Frabotte, mówiąc o nim, iż ma wszystko aby zostać Wielkim Mistrzem. Kolejne spotkania pokazywały jednak, iż jest to raczej dodawanie otuchy i motywowanie zawodnika przez komplementowanie go w mediach, aniżeli faktyczna ocena jego boiskowych poczynań.

W obliczu kontuzji Alexa Sandro przez pierwsze kilkanaście tygodni kampanii 2020/21, Gianluca grał we wszystkich pierwszych 6 kolejkach ligowych, a także w Lidze Mistrzów. W grudniu nasz podstawowy lewy obrońca wrócił i wygryzł Frabottę z pierwszego składu. Włoch powrócił do niego na przełomie grudnia i stycznia. Z dobrej strony pokazał się w wygranym meczu z Sassuolo zaliczając asystę przy bramce Ramseya. W ćwierćfinałowym spotkaniu Coppa Italia Gianluca zaliczył swoje premierowe trafienie w barwach Starej Damy. W ostatnich 3 miesiącach Frabotta rzadko pojawiał się na placu gry, przegrywając rywalizację z Brazylijczykami (Sandro i Danilo).

Ciekawostka: Frabotta notował w minionym sezonie średnio 1,5 przechwytu na mecz, co plasuje go na drugim miejscu w drużynie (za Bentancurem).

Według wielu mediów, lewa obrona jest pozycją, którą Juventus będzie chciał wzmocnić w najbliższym mercato – wielu tifosich marzy w tym kontekście o Robinie Gosensie z Atalanty Bergamo (być może transfer Romero na dobrych warunkach dla klubu z Lombardii był częścią tego dealu?). Do tego w składzie pozostaje Alex Sandro, który miał udaną drugą część sezonu. Można się spodziewać, iż Frabotta odejdzie na wypożyczenie lub też będzie częścią jednej z transakcji, których dokona Stara Dama w nadchodzącym okienku transferowym.